Na školách <span>učí málo mužů</span>. Liškův úřad to chce změnit

Domácí
10. 3. 2009 17:30
Ve Skotsku pořádají pro učitele-muže semináře.
Ve Skotsku pořádají pro učitele-muže semináře.

Ve Skotsku pořádají pro učitele muže semináře.Jak dostat muže za katedry? Ministerstvo školství se snaží zlomit prokletí českého vzdělávání. Pro inspiraci si pozvalo návštěvu ze Skotska, kde se daří muže do škol nalákat.

V Česku narazíte na dvacet sedm mužů, kteří vychovávají děti v mateřských školách. A kolik je žen? Drtivá převaha - 22 tisíc. Tento stav se nelíbí ani ministerstvu školství, ani Lize otevřených mužů, které chtějí současnou situaci změnit.

ČTĚTE TAKÉ: Ministerstvo láká do mateřských škol muže

Nápady ze Skotska 

Ministerstvo školství a Liga otevřených mužů daly hlavy dohromady a na konferenci Muži do škol se nechaly inspirovat nápady ze zahraničí. Ty představil učitel mateřské školy ve Skotsku Kenny Spence. Tvrdí, že se jim do škol podařilo nalákat více mužů díky školicím kurzům, jež jsou určeny jen pro muže. Tamější organizace Man in Childcare se snaží podporovat zejména studenty-muže. Podle Spence, který učí v mateřských školách osmnáct let, zlepšují kurzy mužům přístup k univerzitním programům v péči o dítě, organizace také pořádá pravidelná setkání.

Podobnou cestou jde například Mateřská škola Petrklíč v Praze. "Sice učitele-muže mezi sebou nemáme, ale pořádáme kurzy a kroužky pro děti, které vedou především páni," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mediální zástupkyně mateřské školy Ilona Kydlíčková.

Ministerstvo školství chce vyvážit počet mužů a žen ve školách.Podle Kláry Laurenčíkové z ministerstva školství není nízký počet učitelů dán pouze nízkými platy. "Příčin malého zastoupení mužů ve školství je několik. Pozice učitele není prestižní a to musíme zlepšit. Učitelé, jak ženy, tak muži, by měli být lépe oceňováni rodiči i společností za kvalitní výchovu a vzdělání," řekl Václav Šneberger z Ligy otevřených mužů. Podle něj jsou muži ve školství zapotřebí hlavně jako rolové modely, jako příklady partnerské spolupráce se ženami, a také proto, že mají jiný úhel pohledu a nabízejí větší pestrost vzdělání.

"Pro optimální rozvoj dětí i z hlediska kvality a podnětnosti vyučování je vhodné, aby učitelský sbor byl co nejpestřejší. Vyvážený poměr žen a mužů ve školách nabízí žákům a žákyním pozitivní modely ženských a mužských rolí," uvedla náměstkyně Laurenčíková z ministerstva školství.

Liga otevřených mužů v rámci programu Muži do škol nabízí podpůrné skupiny pro učitele a informační portál. Liškův úřad zase plánuje spolupráci s neziskovými organizacemi, semináře, veřejnou diskuzi a konference. Finance chtějí čerpat z prostředků Evropské unie.

Na středních školách je mužů více  

Učitelů-pánů přibývá na vyšším stupni vzdělávacího systému. A sice na vysokých školách přednáší 65 procent mužů. Na středních je jich podle Českého statistického úřadu 41 procent a na základních školách pouze šestnáct procent.

V mateřských školách pracuje 27 mužů. Žen je 22 tisíc.Bohužel situace není růžová ani v počtu studentů, kteří navštěvují pedagogiku pro mateřské školy. "V našem oboru se občas muž vyskytne, momentálně nám studují na fakultě dva na kombinovaném studiu, ale většinou do mateřské školy pracovat nepůjdou, protože jejich ohodnocení by bylo tak minimální, že by z něho neuživili rodinu," vysvětluje Eva Svobodová z Jihočeské univerzity z katedry pedagogiky a psychologie.

Foto: Jan Schejbal, Petra Mášová, archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ