Nemocných dětí přibývá. Školy budou moci vařit dietně

Domácí
21. 10. 2014 06:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Počet dětí, které jsou alergické na lepek, mají cukrovku nebo jsou po žloutence, se zvyšuje. Školy jim však nevycházejí vstříc a nutí je jíst stejné jídlo jako zdravé žáky. Tyto děti jsou tak poškozovány ve svých právech, konstatuje ministerstvo školství. A požaduje změnu. Rodiče si ale budou muset připlatit.

"Děti, žáci a studenti handicapovaní onemocněním vyžadujícím dietní omezení jsou poškozováni nejen na svých právech, protože nemohou čerpat dotaci na školní stravování, ale jsou postiženi i po sociální a psychické stránce, neboť jsou pro své onemocnění vyloučeni z kolektivu kvůli nemožnosti stravovat se ve školní jídelně," konstatuje ministerstvo v návrhu novely vyhlášky o školním stravování.

V ní chce školním jídelnám umožnit, aby vařily dietní jídla. Školy se prý tomu totiž často bránily s tím, že tato strava není dostatečně legislativně upravena. Současná vyhláška totiž určuje výživové normy i finanční limit na nákup potravin.

Návrh připravený ministerstvem má podle něj jídelnám umožnit, jestli jim jejich personální a materiální zabezpečení umožňuje poskytovat žákům a studentům dietní stravování. Nebudou je přitom muset vařit samy, budou je moci dovážet od externích dodavatelů. Výběr potravin, receptury, jídelníček a způsob přípravy jídel podávaných v rámci dietního školního stravování bude muset být určen nutričním terapeutem.

Rodiče by se však neměli radovat předčasně, budou si muset připlatit. Nová vyhláška totiž bude pro školy znamenat zvýšené výdaje, a to například v oblasti provozních nákladů na přípravu dietní stravy nebo na její dovoz. Tyto náklady hradí zřizovatel školního stravovacího zařízení. Náklady na nákup potravin ovšem budou muset hradit rodiče. Otázka navíc je, žda školy pouhé možnost přinutí dětem dietní jídla vařit.

Tento způsob přípravy přitom již některé školy v rámci různých projektů vyzkoušely, například v Českých Budějovicích nebo v Praze. Největším problémem prý byl výdej stravy, uchování požadované teploty, především na druhém stupni základní školy, neboť žáci přicházejí do jídelny nepravidelně, přestože strava je přivážena podle pravidelného harmonogramu. Na některých školách řešili výdej dietní stravy tak, že žáka uvolnili z vyučování.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ