Obědy pro děti zdarma? Ve hře jsou i svačiny

Domácí
22. 11. 2015 20:05
Dětí, které nemohou navštěvovat školní jídelnu z finančních důvodů, je v Česku hodně (ilustrační foto).
Dětí, které nemohou navštěvovat školní jídelnu z finančních důvodů, je v Česku hodně (ilustrační foto).

Plán ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) na bezplatné obědy pro děti ve školách sklízí kritiku takřka na všech frontách. To ale šéfku resortu nechává v klidu. Představené opatření je navíc pouhé minimum. Uvažuje se i o svačinách pro děti zdarma.

Na listopadovém setkání s novináři Kateřina Valachová vzbudila největší pozornost přelomovým návrhem, aby děti v posledním ročníku školky a v prvních třech ročnících základní školy dostávaly obědy ve školních jídelnách zdarma. Vůbec by se přitom nebrala v úvahu jejich sociální situace. Opatření by bylo plošné, vztahovalo se na všechny děti bez ohledu na zřizovatele školy. Státní pokladnu by to stálo zhruba tři miliardy korun ročně.

Důvody uvedla bohulibé: v Česku je velké množství rodin, jež nemají na zaplacení školních obědů. Děti z takových poměrů jsou pak hladové, mají problém s vývojem, jsou slabší ve výuce a vše se podepisuje na jejich budoucnosti. "Není přípustné, aby děti na vlastní kůži poznaly sociální rozdíly už v tak nízkém věku," uvedla rozhodně ministryně. Představený návrh označila za minimalistickou variantu, ze které odmítá slevit. A jak se ukazuje, měla pravdu. Další dvě možnosti, o nichž se na ministerstvu školství uvažuje, jsou podstatně velkorysejší. Ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se na každém kroku ohání úsporami, se možná bude divit.

A co starší děti?

Druhá varianta zahrnuje školáky v rámci celé povinné docházky. Za obědy by tak ušetřili všichni rodiče dětí od posledního předškolního ročníku (s nímž se v předloženém zákoně počítá jako s povinným) až do deváté třídy včetně. Opět plošně, pro všechny děti a napříč zřizovateli škol. Tento nápad by podle výpočtů stál státní kasu až devět miliard korun ročně a podle informací časopisu TÝDEN ho Valachová bere jako nejlepší možný. Odpadla by totiž složitá administrativa a na oběd zdarma by dosáhly i děti starší. Vždyť tím, že se někdo stane čtvrťákem, ze dne na den nezbohatne... Ministerstvo školství ale v tomto případě očekává velký protest z Babišova resortu. Nicméně Valachová již v minulosti několikrát uvedla, že se strážce státní kasy nebojí.

Ještě dražší by byla třetí, pro děti zároveň nejkomfortnější varianta. Ta se inspiruje některými evropskými zeměmi, například severskými státy, a zavádí zdarma ve školách i svačiny. Výpočet je v tomto případě opravdu jen orientační a náklady se odhadují až na patnáct miliard korun ročně. Podle opatrných vyjádření ministryně je ale tato možnost zatím málo reálná.


Čtěte TÝDEN.* Jak se k návrhům Valachové stavějí experti?

* A co na ně říká koalice? Bude mít její podporu?

* Jak chtělo řešit hladové školáky ministerstvo za éry Marcela Chládka?

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 23. LISTOPADU 2015.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ