OECD upozorňuje na vysoký věk českých učitelů

Domácí
25. 6. 2013 11:40
Podle OECD je zarážející vysoký věk českých kantorů (ilustrační foto).
Podle OECD je zarážející vysoký věk českých kantorů (ilustrační foto).

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve výroční zprávě ke vzdělání znovu upozorňuje na vysoký věk českých učitelů. Oceňuje však, že navzdory všeobecným škrtům v České republice rostou výdaje na školství. Česko má podle zprávy ze všech zemí OECD nejvyšší podíl populace s dokončeným středním vzděláním. Alespoň učební obor bez maturity nebo vyšší stupeň vzdělání totiž může doložit 92 procent Čechů, zatímco průměr je 72 procent.

Ve zprávě, která se týká 34 členských zemí OECD, zdůrazňuje organizace u České republiky tři skutečnosti: rostoucí podíl výdajů na vzdělání, stárnoucí učitele a nejvyšší podíl obyvatelstva s alespoň nějakým dalším dosaženým stupněm vzdělání po povinné školní docházce.

Organizace si všímá, že Česká republika už několik let usiluje o konsolidaci rozpočtů, a přesto pokračuje ve zvyšování výdajů na vzdělání. V letech 2005 až 2010 byla ČR mezi osmi zeměmi OECD s nejvyšším nárůstem výdajů na žáka či studenta na základních a středních školách. Tyto výdaje v ČR během pěti let vzrostly o čtvrtinu, zatímco průměr členských států činil 17 procent.

Ve vysokém školství je celkový růst výdajů v Česku druhý nejvyšší v OECD - o 40 procent, což je dvojnásobek oproti průměru. V přepočtu na studenta to však je pouhých šest procent, tedy o dvě procenta méně než průměrně v zemích OECD.

Kvůli klesajícímu počtu žáků a studentů na školách je podle výroční zprávy v Česku malá motivace zaměstnávat nové učitele. Česko je tak jednou z deseti členských zemí, v níž je více než 40 procent učitelů ve středním vzdělávání starších 50 let.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ