Vláda v demisi na svém zřejmě posledním zasedání rozhodla o zvýšení rozpočtu na vědu a výzkum. V příštím roce by měl vzrůst o 1,5 miliardy korun, z toho miliarda by měla putovat přímo na excelentní výzkum. Novinářům to ve středu řekl končící premiér Petr Nečas (ODS). Změní se také metodika hodnocení práce výzkumných organizací. Zvýšení se má promítnout i do let 2015 a 2016. Současný rozpočet na vědu a výzkum je 26,1 miliardy korun.
Návrh rozpočtu podle dřívějšího vyjádření místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Miroslavy Kopicové zajišťuje stabilizované výdaje na rozvoj výzkumných organizací, na specifický výzkum na vysokých školách, na programy udržitelnosti nových výzkumných infrastruktur vybudovaných z fondů EU a také výdaje na aplikovaný výzkum.
Na konci dubna schválila vláda novou národní politiku výzkumu, vývoje a inovací ČR s výhledem na dalších sedm let. Vyhodnotila také výsledky patnácti programů výzkumu, vývoje a inovací, které skončily předloni. Zjistila, že ze 13 programů bylo 82 projektů bez uznaného a bodově ohodnoceného výsledku, proto zavedla sankce za nedostatečné výsledky. Nepřinesl je hlavně výzkum, který zadávala ministerstva, přitom za něj v letech 2007 až 2011 utratila 656 milionů korun. Peníze ze sankcí se přerozdělí a posílí se jimi rozpočet Technologické agentury ČR v roce 2015 o 400 milionů korun a Grantové agentury o 200 milionů Kč.
Rada také mění metodiku hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů, podle které se státní peníze rozdělují. Chce odstranit některé kritizované nedostatky nynějšího systému, například definuje skupiny oborů a u každé z nich relevantní druhy výsledků. Opatření má prý omezit motivaci k nadměrné produkci snáze dosažitelných výsledků jen pro bodový zisk.