Premianti na gymnáziu? Běžní deváťáci je často strčí do kapsy

Domácí
21. 9. 2012 18:43
Velká část deváťáků dosahuje srovnatelných nebo lepších výsledků než jejich vrstevníci z víceletých gymnázií (ilustrační foto).
Velká část deváťáků dosahuje srovnatelných nebo lepších výsledků než jejich vrstevníci z víceletých gymnázií (ilustrační foto).

Odpůrci víceletých gymnázií mají nový trumf v rukávu. Dala jim ho Česká školní inspekce. Velká část obyčejných deváťáků podle ní dosahuje srovnatelných nebo lepších studijních výsledků než mnoho jejich vrstevníků z víceletých gymnázií. Vyplynulo to alespoň z pilotního plošného testování žáků pátých a devátých tříd základních škol.

Závěry první generální zkoušky ověřování výsledků žáků v počátečním vzdělávání zveřejnila Česká školní inspekce v pátek. "Celkové výsledky ukázaly, že se žáci vyrovnali s požadavky, které na ně kladlo testování, velice dobře," oznámil Petr Suchomel, který má na starosti přípravu testů. Ve zkoušce, do které se zapojilo přes tři a půl tisíce tuzemských škol, propadlo jen zanedbatelné procento školáků. "Nevychází to ani do tří procent, což bereme jako nevýznamné," uvedla ústřední školní inspektorka Olga Hofmanová.

Inspekce nicméně varuje, že je na výsledky testování nutné nahlížet opatrně, a to například proto, že se do zkoušek dobrovolně pustila a i část žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, pro které nebyly uzpůsobené. Některé úlohy také nebyly předem vyzkoušené a část školáků mohlo zaškočit i to, že zkoušení probíhalo elektronicky.

Tak jako tak, radost z celkových výsledků testování ale nejspíš nebudou mít ředitelé víceletých gymnázií, o jejichž budoucnost se již delší dobu hraje. "Separace žáků možná není úplně v pořádku, protože na gymnáziích studuje celá řada žáků, kteří by ani na základní škole nepatřili k těm zdaleka nejlepší," popisuje Suchomel graf s nejlepšími výsledky deváťáků a nejhoršími výsledky gymnazistů v testu z češtiny. A dodává: "Kdybych vzal dvacet procent nejhorších gymnazistů, měl bych k dispozici šest krát větší skupinu žáků devátých tříd, ze kterých bych si mohl vybrat na jejich místa a byli by lepší." 

Ředitel gymnázia: Naše děti mají IQ nad 120

Ředitelé víceletých gymnázií, které oslovil on-line deník TÝDEN.CZ, ještě výsledky testování nedostali nebo se s nimi nestihli seznámit. Shodně ale trvají na tom, že žáky má smysl přijímat na gymnázia už z pátých tříd. "Kůň, který není zapřažený, netáhne. Jakmile se k nám děti dostanou, získají kolem sebe vysokou konkurenci a začnou makat," říká s nadsázkou ředitel Gymnázia Český Brod Ivo Kocum.

A s nálezem České školní inspekce, že téměř deset procent testovaných žáků základních škol bylo lepších, než polovina testovaných gymnazistů, přičemž řadových školáků je šest a půl krát více, ředitelé víceletých gymnázií rovněž nesouhlasí. "Všichni žáci, i ti, které jsme přijímali na třicátém místě, měli IQ nad 120. A jestliže průměr populace je kolem 105, tak ať mi nikdo neříká, že na osmiletá gymnázia chodí stejné děti jako na základní školy, to je hloupost," tvrdí ředitel Gymnázia T. G. Masaryka v Zastávce u Brna Petr Kroutil.

Naděje pro malé školy

Výsledky plošných testů mezi páťáky a deváťáky, za kterými stojí exministr školství Josef Dobeš, a které byly podle českobrodského ředitele Kocuma "vyhotovené narychlo a bez jakýchkoliv didaktických zásad", se teď nicméně bude zabývat nové vedení rezortu v čele s ministrem Petrem Fialou, které připravuje strategii vzdělávání do roku 2020. "Zatím výsledky vnímáme především ve vztahu k revizi rámcového vzdělávacího programu. První generálka nám ukázala, kde můžeme upravovat v tuto chvíli schválený standard," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ náměstek pro regionální školství Jindřich Fryč.

Na rozdíl od víceletých gymnázií mohou mít naopak z výsledků plošných testů radost malé školy. "Ukazuje se, že malé školy, mají ve všech testovaných předmětech v pátých třídách srovnatelnou, ale spíš vyšší úspěšnost než školy středně velké a velké. Velmi pravděpodobně může platit, že čím menší škola, tím individuální přístup k žákům," komentoval další dílčí šetření Suchomel z České školní inspekce. "Parametry reformy financování regionálního školství by rozhodně měly být nastaveny tak, abychom tuto roli nepotírali, ale na naopak zachovávali. Určitě nebude technokratický přístup malé školy ke zrušení," slíbil náměstek Fryč. 

Špatné výsledky mohou školu položit

Druhá generálka plošného ověřování výsledků žáků v počátečním vzdělávání přeběhne opět na konci školního roku. Přesný termín má být na stole do poloviny října. Ostré zkoušky by pak školáci mohli skládat už od roku 2014. "Myslím, že rozhodnutí padne právě po druhé generální zkoušce," prohlásil náměstek ministra školství Fryč.

Česká školní inspekce mezitím vyrazí do škol, které při zkoušení pohořely, ale naopak i výrazně uspěly. Dlouhodobě špatné výsledky některé školy by přitom podle inspektorky Hofmannové mohly v budoucnu vést až k zavření školy. "Pokud by se vyskytly školy, které budou opakovaně v šetřeních selhávat, je tady i možnost uvažovat, zda plní své základní funkce. Ale nebude to u žádné školy posuzováno pouze plošnými testy," uzavřela Hofmanová.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ