V novém roce 2009 čeká na školáky řada novinek. Mezi nimi je nový systém přijímacího řízení na střední školy. Žáci devátých tříd si mohou podat přihlášku v prvním kole až na tři střední školy. Jak by děti měly postupovat?
Přihlášky se podávají nejpozději do patnáctého března. Děti by si za pomoci svých rodičů nebo výchovných poradců měly vybrat z nabídky oborů vzdělání. A to například na webových stránkách ministerstva školství nebo Ústavu informací ve vzdělávání.
ČTĚTE TAKÉ: Novinka ve školství: tři přihlášky = třikrát nepřijat?
Právě nyní je přitom správný čas, aby se žáci rozhodli, na jakou střední školu půjdou. "U gymnázií to nehraje takovou roli, ale co se týká oborů, už skoro odbila dvanáctá. Výběr by všichni měli uspíšit," upozorňuje Zoja Franklová z Národního ústavu odborného vzdělávání.
Navštivte dny otevřených dveří
Pokud je to v časových možnostech rodiny, ministerstvo doporučuje podívat se do školy ve dnech otevřených dveří. Každý žák by si měl ověřit, jaké podmínky škola pro přijetí do vybraného oboru vzdělání vydala. Ředitel každé střední školy musí zveřejnit a stanovit termíny přijímacích zkoušek do konce ledna.
ČTĚTE TAKÉ: Perspektivní obory? Všechny, kde jde o turisty
Budoucí středoškoláci by si včas měli obstarat jednu až tři přihlášky buď na základní škole, nebo v prodejnách SEVT, či na webových stránkách ministerstva školství (http://www.msmt.cz/vzdelavani/nove-formulare-prihlasek-vzory). Po vyplnění dokumentu si na přihlášce každý nechá potvrdit prospěch ze základní školy. Všichni uchazeči musí odevzdat přihlášku nejpozději do patnáctého března společně s vyzvednutím takzvaného zápisového lístku.
Přijímací zkoušky nebudou probíhat v jeden den, jak dosud bylo zvykem, ale jsou na ně vyhrazeny dva týdny: od 22. dubna do 7. května. Jednotlivé školy si samy stanoví, v jaký den přijímačky uskuteční. Zákon jim ukládá nabídnout dva termíny. Jestliže se zkoušky vámi vybraných škol překříží, nezbude vám nic jiného, než si vybrat. Využít však můžete i druhá kola přijímacího řízení.
Bez zápisového lístku, bez šance
Další novinkou je odevzdání takzvaného zápisového lístku. "Jestliže žák uspěje na více školách, musí lístek odevzdat do pěti pracovních dnů na tu školu, na kterou hodlá nastoupit," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva školství Helena Müllerová. Pokud žák v této lhůtě lístek nedoručí, je možné místo obsadit jiným uchazečem.
Jestliže škola nepořádá přijímací zkoušky, může žák očekávat rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí kdykoliv po 15. březnu.
Do tří pracovních dnů od doručení rozhodnutí je možné podat k rukám ředitele střední školy odvolání proti nepřijetí. Pokud se žák na vybranou školu nedostane, je dobré se ptát na možnost přijetí na uvolněná místa po uchazečích, kteří byli přijati, ale rozhodli se pro jinou školu. Jestliže nevyjde odvolání, podívejte se na další možnosti ve druhém kole přijímaček.
Rozdíly mezi předchozím a současným přijímacím řízením |
* V prvním kole se může uchazeč přihlásit až na tři obory vzdělání * Přihláška se podává přímo střední škole, kam se uchazeč hlásí * Kritéria pro přijetí vyhlašuje ředitel střední školy do konce ledna; Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí škola, která nevypisuje přijímací zkoušky, může poslat bezprostředně po termínu pro doručení přihlášek (po 15. březnu) * Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí škola, která vypisuje přijímací zkoušky, zasílá do tří pracovních dnů po vykonání přijímací zkoušky (v období od 22. dubna až 7. května) * Přijetí je třeba potvrdit do pěti pracovních dnů od doručení kladného rozhodnutí odevzdáním zápisového lístku řediteli střední školy; zápisový lístek je možno vzít zpět a dát na jinou střední školu * Zkrácené termíny řízení, například rozhodnutí, je uloženo na poště pět pracovních (sedm kalendářních) dní, pak je považováno za doručené * V případě, že se chce uchazeč odvolat proti nepřijetí, je nutné podat odvolání řediteli střední školy nejpozději do tří pracovních dnů od doručení rozhodnutí |
Ilustrační foto: profimedia.cz