Ředitelé škol: Pokyn o kyberšikaně je šaškárna
11.01.2009 10:00 Původní zpráva
Děti vyvolají scénku a natočí při ní svého učitele. Záběry z mobilního telefonu pak pro své pobavení a pro zesměšnění pedagoga pověsí na internet. Odborně se tomuto chování říká kyberšikana.
Ministerstvo školství se rozhodlo, že s tímto fenoménem "zatočí". Vydalo pokyn, jak na to. Doporučující vyjádření Liškova úřadu popisuje tresty za kyberšikanu. Žáci mohou dostat napomenutí, důtku, v případě střední školy podmínečné vyloučení nebo snížení známky z chování.
Školy si vědí rady
Šéfové škol se však shodují v tom, že ministerstvo zaspalo a s elektronickými hračkami v rukou dětí si dokážou poradit i bez pokynu. Mají to totiž ošetřené ve školním řádu, který má každá vzdělávací instituce ve své vlastní režii.
ČTĚTE TAKÉ: VIDEO: Jak se chovají děti ve škole? Agresivně a krutě
"Je to pouze pokyn a takových dostávám spoustu od své vlastní manželky," říká ředitel Základní školy v Libici nad Cidlinou Zdeněk Souček. "Nebudu ten, co zakáže mobily. Ve školním řádu je, že je nesmí používat při hodině, a žádný problém s tím není," dodal Souček.
S ním souhlasí například ředitel Gymnázia Lovosice Miloš Štyks. "Já taková videa nesleduju a nijak mě to nepálí. Metodický pokyn je s prominutím šaškárna. Je to akorát ukázka toho, jak řešíme to, co jsme sami zvorali," řekl Štyks. Podle něj je pokyn jedna věc a praktická realizace ta druhá. "Neexistuje zákon, který by zakazoval dávat videa na internet. "Navíc právník pak už dokáže obhájit skoro všechno. Nějaké poznámce nebo napomenutí se všichni jen zasmějou," dodal Štyks.
Někteří už kyberšikanu řešili
S kyberšikanou se setkal na svém dřívějším působišti ve Veselí nad Moravou ředitel školy Anton Ivánek.
"Jednalo se o video, kde si děti dělaly legraci z učitele. Řešil jsem to hlavně přes rodiče aktérů, kterým jsem videa ukázal, a žákům dal trest," řekl Ivánek. Na nynější škole v Milovicích se s podobným případem zatím nesetkal, ale jednal by stejně.
Na Základní škole J. Harracha v Jilemnici mají již tři roky při používání mobilních telefonů jednoduchý postup. "Jestliže si žák při vyučování hraje jakkoli s mobilním telefonem, odebereme mu ho a uložíme do trezoru, než si pro něj přijdou rodiče. Takto je to i ošetřené ve školním řádu a jak rodiče, tak i děti o tom vědí," vysvětluje zástupkyně ředitele Hana Erbenová.
Liškův úřad sám uznává, že pokyn není nikterak závazný. Jde jen o jakési doporučení. "Museli jsme starý pokyn doplnit. Nově se zde vyskytuje například pojem kyberšikana," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Dodala, že školský resort bude situaci dál řešit v souvislosti s chováním žáků. "Nejdříve je nutné připravit nějaký pokyn, pak by snad mohl být podpořen i legislativně v druhé nebo třetí vlně novelizace školského zákona," dodala Böhmová.
Odborník na telefonu
Navíc bude pro oblast šikany na školách na ministerstvu zřízená od 12. ledna speciální linka, která bude fungovat od deváté do sedmnácté hodiny. Zda bude specialista vyjíždět do konkrétních škol, jako tomu bylo kdysi, se zatím neví.
Kyberšikana u sousedů |
Nechutným způsobem se bavili například i polští žáci z Gdaňska, kteří svou čtrnáctiletou spolužačku Annu svlékli, osahávali a předváděli na ní znásilnění. Asi dvacetiminutovou scénku nahráli na mobilní telefon. Dívka trauma neunesla a oběsila se. Případ, který otřásl celým Polskem, měl za následek to, že od loňského září mají tamější školáci zakázáno používat ve škole mobily. |
Podle mluvčího České školní inspekce Libora Vacka o to určitě někteří ředitelé stáli. "Instrukce jsou určitě potřebné. Pokud bude ředitel postupovat podle pokynů, nemáme s tím žádný problém," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Vacek.
Pokyny se také zabývají situací, když učitel nebude šikanu řešit. Pedagogický pracovník, kterému bude znám případ šikanování a nepřijme v tomto ohledu žádné opatření, se tak vystavuje riziku trestního postihu pro neoznámení, případně nezabránění trestnému činu.
Ilustrační foto: Karel Šanda, Robert Zlatohlávek, profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.