Skandál na plzeňské právnické fakultě nezpůsobil nefunkční vzdělávací systém, nýbrž selhání jednotlivců. Jsou o tom alespoň přesvědčeni rektoři vysokých škol, kteří se v Praze sešli na konferenci. Rektoři zároveň kritizovali snížení svého rozpočtu. To podle nich může i ohrozit kvalitu výuky.
V kauze plzeňských rychlostudentů neselhal současný systém, nýbrž pouze jednotlivci. "To, že lidé kradou, neznamená, že by byl špatný zákon, nebo že by bylo potřeba zřídit ministerstvo proti kradení," připodobnil situaci na plzeňských právech rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Zástupci škol o situaci s pochybným udělováním titulů jednali s předsedkyní Akreditační komise Vladimírou Dvořákovou.
ČTĚTE TAKÉ: Práva v Plzni nesmějí přijímat na doktorandská studia
Rektoři zároveň souhlasí s variantou, že by bylo možné pochybným studentům odebrat tituly. "Ta myšlenka se nám líbí, ale jsme stále opatrnější k rychlým změnám vysokoškolského zákona," prohlásil předseda České konfederace rektorů Petr Fiala. Podle něj by unáhlené změny způsobily více škody než užitku.
Méně peněz než letos
Nejvyšší představitelé univerzit také kritizovali snížení svých rozpočtů pro příští rok. Zatímco letos vysoké školy dostanou 22 miliard, příští rok jen něco přes 20,8 miliardy. Proto prý klesnou výdaje na studenta o čtvrtinu, investice se sníží o 40 procent. Fischerův kabinet tak údajně neplní slib, že vysoké školy při chystaných škrtech nedostanou příští rok méně než letos.
ČTĚTE TAKÉ: Jančík jde po stopách Řápkové, jeho vyučující zemřela
Komise prověřila plzeňské doktorandy: 14 podezřelých
Nedostatek peněz z rozpočtu podle rektorů povede i tomu, že školy nebudou schopny čerpat z evropských fondů, školy totiž nebudou mít dostatek prostředků na spoluúčast při projektech.
Rektoři se proto v nejbližších dnech chystají jednat o navýšení rozpočtu s ministryní školství Kopicovou a premiérem Fischerem.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková