Řemeslo má krajem <span>pozlacené dno</span>

Domácí
1. 9. 2008 06:30
Mladým se do učňovských oborů nechce. Zlínský kraj to řeší stipendiem.
Mladým se do učňovských oborů nechce. Zlínský kraj to řeší stipendiem.

Mladým se do učňovských oborů nechce. Zlínský kraj to řeší stipendiem.Zatímco třídy gymnázií a jiných středních škol budou dnes naplněny novými studenty, u soustruhů a plechovek s barvou se bude střídat jen několik zájemců. I to je však oproti minulým rokům mírný pokrok.

Zámečník, klempíř, lakýrník, malíř, sklář nebo zedník. Řemeslníci, kteří jsou pro lidi čím dál méně dosažitelní. Každý chce pracovat raději hlavou než rukama, a proto jsou lavice méně oblíbených učňovských oborů stále prázdné. Přesto se trend částečně obrací. I proto, že budoucí řemeslníky ve studiu finančně podpoří jejich kraj.

Jako první zavedl tuto myšlenku v Česku do praxe Zlínský kraj. "Počet oborů, které dnes podporujeme, ještě není konečný," slibuje náměstek zlínského hejtmana pro školství Josef Slovák. Kdo se přihlásí na strojírenské nebo stavební obory, dostane od kraje zaplaceno. Podpora se vydává přímo žákům každý měsíc. Jedinou podmínkou je nulová neomluvená absence v daném měsíci. Návrh vítá i ministerstvo školství: může prý pomoci zvýšit atraktivitu méně populárních učebních oborů.

Ředitel odborného učiliště ve Slavičíně Miroslav Kadlec si podporu kraje pochvaluje. Na jeho škole funguje už druhým rokem a má prokazatelné výsledky. "Zájem se výrazně zvýšil. Třeba do oboru obráběč kovů letos v září nastupuje sedm žáků, což je přibližně o polovinu více než loni," říká. Dotace navíc motivují žáky i k dobrým výsledkům: pokud má totiž student na konečném vysvědčení vyznamenání, dostane ještě zvláštní prémii. Výše odměny za dobré výsledky stejně jako příspěvek závisí na tom, v kterém ročníku žák studuje. Celkově si každý budoucí řemeslník může za tři roky studia vydělat až 21 tisíc korun.

Kraj neoblíbené obory podporuje už druhým rokem. A s dobrým výsledkem. V minulém školním roce přijaly všechny odborné školy v kraji 332 studentů, od září letošního roku se bude učit řemeslo téměř o osmdesát žáků více. V rámci celého Česka jsou však navýšená čísla nepatrná. Loni se na všechny střední školy hlásilo celkem 147 tisíc uchazečů, z toho na dvouleté a tříleté učební obory jen 42 tisíc.

Ilustrační foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ