Samé jedničky už na vysvědčení stačit nebudou. Všichni deváťáci se budou muset podrobit testu. Jednotný bude pro všechny, ať už se hlásí na gymnázium, nebo chtějí být kuchařem. S takovým plánem přicházejí krajští radní z celého Česka. Jednotné testy chtějí prosadit hned po volbách. Přijímačky, které úderem osmé hodiny ranní začaly, se tak možná naposledy konají pod taktovkou ředitelů škol.
Když se letos 111 200 deváťáků rozhodovalo, jestli pošlou přihlášku na gymnázium, nebo na průmyslovku, na paměti měly často jediné: dostat se na školu co nejsnáze. Tedy bez přijímaček. Řada škol přijetí bez testů skutečně nabízí. Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání je to až 42 procent škol. Jen podle známek se rozhodují dokonce i některá gymnázia.
Příští rok by taková praxe měla skončit. Usnesla se na tom Asociace krajů České republiky. Krajským radním nevyhovuje systém tří přihlášek, který na středních školách druhým rokem panuje. Chtějí zkoušku jednu - pro všechny stejnou.
ČTĚTE TAKÉ: Tři přihlášky dělají problémy středním školám
Přihlášky na střední v novém. Krok za krokem
Jako první už zavedl jednotné testy Zlínský kraj. Znalosti dětí dnes prověří všechny školy. Ať už chce dítě studovat prestižní maturitní obor, nebo se učit na kadeřnici. "Objednali jsme pro všechny školy bez rozdílu scio testy. Zabíjíme tím dvě mouchy jednou ranou. Jako zřizovatel jednak budeme mít přehled o tom, jak kde žáky připravují, školy zase budou mít zadarmo testy," chválí nápad mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar.
Testy podle něj přijdou kraj na 600 tisíc korun. Střední školy je použít musejí, jakou váhu jim ale pak dají, je výhradně na nich.
Další regiony se budou časem přidávat. Letos už to sice nestihnou, jednotné testy prý ale připraví na příští rok. Krajským radním totiž nevyhovuje systém tří přihlášek, který dnes na středních školách panuje.
"Dělali jsme si k tomu šetření u sedmdesáti středních škol v zemi. Vyšlo nám, že současný systém je skutečně nepřehledný, drahý, složitý a znevýhodňuje odborné školy oproti gymnáziím. Chceme proto srovnávací testy pro všechny," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ šéf školské rady Asociace krajů ČR Radek Cikl.
PSALI JSME: Rathova Královská univerzita nebude
Ředitel škol dostal za držení dětské pornografie podmínku
Pokud prý jednotnou zkoušku nezorganizuje ministerstvo školství, udělají to sama hejtmanství. Asociace krajů už prý dokonce vypracovala návrh zákona, který by jednotné zkoušky zavedl. "Ale vzhledem k tomu, že sněmovna pracuje v dohasínajícím režimu, se nám to nepovedlo zařadit na žádné jednání. Pokusíme se o to znovu po volbách," doplnil Cikl.
Letos podle něj kraje pořádají jednotné zkoušky alespoň na gymnáziích. Většina krajů prý prozatím sáhla po testech společnosti Scio, do budoucna se ale uvažuje i o jiných řešeních. V úvahu připadají třeba zkoušky organizace Cermat - úřadu, který se dnes stará hlavně o státní maturity. Šéf úřadu Pavel Zelený už se vyjádřil, že se mu nápad líbí a že kvůli jednotným testům vybuduje nový informační systém. Projekt by ale stál několik set milionů korun.
Ministerstvo školství se proto staví k plánu prozatím vlažně. "O jednotných přijímačkách se dlouhodobě uvažuje a Cermat připravil určitý návrh, jak by to mohlo vypadat. Ale pokud něco takového vůbec někdy bude, tak určitě ne v dohledné době," zhodnotila mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.
Nakonec se dostanou všichni
Společnost Scio mezitím ovládla téměř všechny přijímačky na čtyřletá i víceletá gymnázia v Česku. "O naše testy mají zájem školy s obrovským převisem. Nabízíme testy z češtiny, matematiky a všeobecných studijních předpokladů," řekl k tomu ředitel Scia Ondřej Šteffl. Převis už ovšem bývá jen na gymnáziích a výběrových uměleckých školách.
Přijímačky na střední školy začínají dnes - ve čtvrtek 22. dubna. Potrvají až do 7. května. Zkoušky už se nekonají v jednotném termínu, data si stanoví sami ředitelé škol. Termíny se proto mohou u různých škol překrývat.
"Syn si sice mohl v prvním kole podat až tři přihlášky, ve skutečnosti je to ale jen teorie. Třeba víceletá gymnázia pořádají zkoušky ve stejných termínech, zřejmě aby počty uchazečů trochu omezila," sděluje své zkušenosti sedmatřicetiletý Miroslav Tráva, jehož syn se letos na víceleté gymnázium v Praze hlásí.
V loňském školním roce nabízely střední školy včetně víceletých gymnázií celkem 179 870 míst a přijaly 128 056 studentů. Letos je na středních školách 180 967 volných míst a předpokládaný počet nově přijatých do středních škol je 111 200 studentů.
Největší změny ve školách |
|
Foto: Robert Zlatohlávek, Jan Schejbal, ČTK