Šetří se. Slohy maturantům oznámkuje jediný učitel

Domácí
16. 3. 2011 06:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Smysl státních maturit? Zajistit objektivnost známkování a porovnatelnost výsledků. Proto měli slohové práce v rámci jazykových zkoušek, jejichž ohodnocení je komplikovanější než u testů, známkovat dva učitelé. Nakonec to však bude jen jeden. Kvůli úsporám.

Vyhodnotit testy podle zaškrtaných odpovědí zvládne i stroj. Ve známkování slohových prací, které nelze "zmechanizovat", jsou však hodnotitelé nezastupitelní. A protože je hodnocení slohů nejednoznačné, měli se na něm v rámci státních maturit shodnout dva učitelé.

Z původního cíle však ministerstvo školství nenápadně vycouvalo. Nejprve zrušilo dva hodnotitele při podzimní generálce státní maturity, potom školám oznámilo, že u jednoho hodnotitele zůstane i při "ostrých" jarních maturitách. Protože se musí šetřit. 

Milionové úspory

"Jen pro maturitní generálku se tímto krokem ušetřilo více než 20 milionů korun," obhajuje rezignaci na snahu o větší objektivitu Petr Habáň, tiskový mluvčí společnosti CERMAT, která má státní maturity na starosti. "Snížení počtu hodnotitelů se týká navíc pouze písemné práce. V případě ústní zkoušky jdeme v souladu se zavedenou praxí - tedy dva hodnotitelé v roli zkoušejícího a přísedícího," snaží se Habáň hájit rozhodnutí svého nadřízeného - ministerstva školství.

Jde o šetření na nesprávném místě, shodují se střední školy. Opatření podle nich vyvolává jen další pochybnosti o smyslu drahého megaprojektu, kterým měla být větší objektivita hodnocení a porovnatelnost výsledků.

Ředitel CERMATu Martin Mach."V těch celkových nákladech za státní maturitu není ta suma za dva hodnotitele tak závratná, aby se nedala najít někde jinde," myslí si ředitel Gymnázia Brno Jiří Herman. "Pokud to má být státní maturita, pak by ta objektivita měla být zajištěna minimálně dvěma hodnotiteli. A optimální by bylo, kdyby ti dva hodnotitelé byli z jiné školy," navrhuje.

Opatření se nelíbí ani učitelům, kteří budou slohové práce jazykových zkoušek opravovat. Sami, bez toho, aby se mohli o konečné známce s někým poradit a museli se na ní shodnout. "Státní maturity jsou v začátcích, všichni se tedy potřebujeme stále učit, jak postupovat co nejlépe. A samozřejmě by bylo zhodnocení na základě názorů dvou lidí mnohem objektivnější„" poukazuje na pozitiva původního záměru Ľudmila Domanská, středoškolská profesorka němčiny a ruštiny z Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově.

Souhlasí s ní i kolega Pavel Adámek, angličtinář z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové. "Každý tu laťku máme nastavenou jinak. Do systému se tím dostává zase něco subjektivního, což vždycky může vyvolat pochybnosti, podezření nebo obavy, takže to snižuje celkovou důvěryhodnost státních maturit," namítá.

Jenom letos? Ne, napořád

Výtky však nechávají CERMAT chladným. "Všichni hodnotitelé prošli metodickým školením, většina z těch, kteří mohou hodnotit písemné práce,  jsou zkušení učitelé. K ohrožení objektivity by proto nemělo dojít," oponuje Habáň názoru učitelů.

Ředitel královehradeckého gymnázia Jan Štěrba se utěšuje tím, že jde jen o přechodné opatření, od příštího roku už budou slohové práce opravovat učitelé dva, tak jak se původně plánovalo.

Ministerstvo školství ho však vyvádí z omylu. "S jedním hodnotitelem počítáme i nadále," potvrzuje mluvčí resortu Václav Koukolíček. Tak to totiž stojí v novele školského zákona. A její změnu ministerstvo nechystá. "Vsadili jsme na důvěru v učitele," snaží se mluvčí nazlobené učitele opít rohlíkem.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ