Vloni medializovaný případ somálské studentky, která odmítla studovat na zdravotnické škole, protože školní řád zakazoval nošení pokrývek hlavy, končí vítězstvím kritiků školy. Podle České školní inspekce (ČŠI) škola musí umožnit výjimku, která povolí nošení pokrývek hlavy například z náboženských důvod, pokud to nebude na úkor bezpečnosti.
Pražský magistrát, zřizovatel střední zdravotnické školy v Ruské ulici, obdržel v létě dopis z regionální pobočky školní inspekce, který změnil své původní hodnocení stížnosti studentky somálského původu na zákaz nošení šátku ve škole z nedůvodné na důvodnou. Odvolal se na šetření ombudsmanky Anny Šabatové, podle níž trvání na zákazu nošení šátku je porušení svobody náboženského vyznání.
"Na odboru školství jsou dva dokumenty z inspekce. První říká, že je to věc školy a jí nastaveného školního řádu, a je to plně v kompetenci ředitele školy. Druhá, která byla na odbor doručena poté, co se k případu vyjádřila ombudsmanka, říká, že takto nastavený vnitřní řád školy omezuje práva studentů a tudíž je nutno postihnout ředitelku školy nějakým napomenutím," potvrdila on-line deníku TÝDEN.CZ bývalá radní pro školství Ludmila Štvánová (TOP 09).
Vliv šetření ochránkyně práv je patrný z oficiálního dokumentu. "Veřejná obhájkyně práv konstatovala, že nebyla respektována neexistence zákonného ustanovení, jímž by byla výslovně zakotvena pravidla pro užívání náboženských symbolů v oblasti vzdělávání," stojí v dopise inspekce, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici. Zjednodušeně řečeno, Česko nemá zákon, který by řešil ve školách používání náboženských symbolů, takže není nástroj na jejich omezování, pokud nošení například šátků nekoliduje s bezpečností.
Pro školu z toho vyplývá upravit školní řád tak, aby bylo možné udělit výjimky, nejen z náboženských, ale například zdravotních. Podle zdroje on-line deníku TÝDEN.CZ ze školní inspekce jde o obecnou úpravu tak, aby školní řád byl v souladu se zákonem. Nejde o pokračování konkrétního případu. Každopádně rozhodnutí inspekce na vědomí dostal nejen magistrát a škola, ale i Organizace pro pomoc uprchlíkům.
Štvánová upozorňuje, že vedení školy mělo pro striktní školní řád reálný důvod, například kvůli studentům, kteří odmítali při výuce sundat pokrývky hlavy, jenže stížnosti na zákaz nošení pokrývek hlavy se objevily nejen v Ruské, ale i v další zdravotní škole. "Je celkem pochopitelné, že muslimské dívky studují zejména na zdravotních školách - s ohledem na tíživou situaci na Blízkém východě. Ale ve hře je bezpečnost a ochrana žáků při vyučování. Není dost dobře možné, aby dívky nosily šátky např. při tělesné výchově nebo při laboratorních cvičeních. Je to prostě nebezpečné," poznamenala exradní a současná učitelka Štvánová s tím, že škola ručí za bezpečnost svých žáků v době vyučování se všemi právními důsledky.
"Pokud podle ombudsmanky není v českém právním řádu nástroj, jak například nošení šátků z náboženských důvodů ošetřit, tak je na místě debata, zda se nemá přijmout zákon o náboženských symbolech nebo například novelizovat školský zákon," říká poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) s tím, že nejde o to, aby se bránilo někomu ve svobodě vyznání. "Evropa by však měla mít právo chránit svá kulturní specifika," dodává.