Žáci českých základních škol pokulhávají ve srovnání s ostatními zeměmi v matematice. Dokazují to výsledky mezinárodního výzkumu TIMSS, který se zaměřil na matematiku a přírodní vědy. Do průzkumu se zapojilo 59 zemí. Za posledních dvanáct let se žáci výrazně zhoršili.
Čeští žáci čtvrtého ročníku dosáhli v matematickém testu podprůměrného výsledku. Lepší byly například Slovensko, Rakousko, Německo a především asijské země. České děti tak zaostaly za žáky ostatních zemí Evropské unie, které do výzkumu zapojily. Statisticky významně lepší výsledky než Česko mělo celkem 21 států.
Výsledky žáků osmých tříd v matematice byly o něco lepší, ale pouze průměrné. Proč tomu tak je? Podle náměstka ministra školství Jindřicha Kitzbergera je to způsobeno převážně tím, že se měnil školský systém. "V roce 1995 se změnila osmiletá školní docházka na devět let, a tak se některé učivo přeneslo do jiných ročníků," vysvětlil Kitzberger. Nicméně si uvědomuje vážnost situace. V posledním průzkumu byli totiž čeští žáci nadprůměrní.
Ministr školství Ondřej Liška vidí problém v podfinancování českého školství. "Potřebujeme více prostředků pro učitele, abychom je mohli motivovat a oni tak využívali jiných metodických postupů při výuce," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Liška. Změny jsou podle něj již v rozběhu a školská reforma by měla situaci školství změnit a zlepšit.
V přírodních vědách jsme lepší
Útěchou nám snad může být, že přírodovědné testy českých žáků čtvrtých tříd byly nadprůměrné. Bohužel i zde měly děti většiny evropských zemí lepší výsledky než Česko. Nejlépe si vedly asijské země následované Ruskem, Lotyšskem a Anglií.
Žáci osmých ročníků naopak převálcovali v přírodovědě všechny evropské země. Statisticky významně lepší výsledek měli pouze žáci čtyř asijských zemí.
Co českým žákům dělá problémy?
Čísla jsou pro české děti největším úskalím. Podprůměrné byly především v práci s čísly a daty a v geometrii. Nejhorší výsledky měly při řešení úloh z oblasti čísel. Výrazně také zaostávaly v aplikování znalostí při řešení úloh. Žákům z osmých ročníků navíc dělala problémy algebra.
Co se týká mezinárodního průzkumu má Česká republika další nej. V negativním smyslu slova. Má totiž největší pokles úspěšnosti ze všech zemí. Za ní je Rakousko.
Co s tím?
Náměstek ministra Jindřich Kitzberger zatím váhá, co se s těmito výsledky dá dělat. "Dnes po mně nechtějte nějaká opatření, teprve jsme se seznámili s výsledky," reagoval Kitzberger. Navrhuje však, aby se české školství prozkoumalo na národní úrovni. "Zajistíme vlastní monitoring a vynaložíme prostředky z operačních programů, abychom zjistili, co dál," dodal Kitzberger.
Foto: profimedia.cz