Školy i firmy vítají jednotné závěrečné zkoušky na učilištích

Domácí
18. 2. 2015 06:30
Učni z učiliště v Poděbradské ulici v Praze (ilustrační foto).
Učni z učiliště v Poděbradské ulici v Praze (ilustrační foto).

Jednotné závěrečné zkoušky v učňovských oborech vítají školy i zaměstnavatelé. Série tří projektů zaměřených na vývoj zkoušek dospěla po deseti letech do fáze, kdy by měly být spuštěny jako povinné na celorepublikové úrovni. Schválení novely školského zákona, která to zakotvuje, však v praxi nebude znamenat žádnou velkou změnu. Už nyní jednotné zadání využívá téměř 90 procent škol s učebními obory.

Jednotná podoba učňovských zkoušek se začala vyvíjet z iniciativy škol. Během série tří projektů byla rozšířena databáze témat, která je základní součástí jednotných zadání.

Aktuálně je jich zhruba 11 tisíc, což přináší školám možnost zadání obměňovat. "Je to poměrně rozsáhlá zkušební dokumentace. Témata jsou totiž rozdělena na část pro písemnou, praktickou a ústní zkoušku," uvedla manažerka projektu Nová závěrečná zkouška 2 Dana Kočková.

Zadání vytvářejí hlavně učitelé. Národní ústav pro vzdělávání (NÚV), který je realizátorem projektu, poskytuje především koncepční a metodickou podporu. Veškerý obsah navíc schvalují odborníci z praxe, NÚV kvůli tomu spolupracuje s Hospodářskou komorou ČR.

Podobně jako státní maturita sjednocují jednotné závěrečné zkoušky mimo jiné znalosti a dovednosti žáků. Zaručují také určitou míru srovnatelnosti mezi jednotlivými školami. 

Předseda Sdružení učňovských zařízení Karel Dvořák, který je ředitelem pražského učiliště s učebními i maturitními obory, však zdůraznil rozdíly mezi státní maturitou a jednotnými učňovskými zkouškami. "To, co se vymyslelo se státními maturitami, byl obrovský šok a některé věci jsem dosud neskousnul. Tohle je nesrovnatelně levnější a jednodušší," poznamenal.

Manažerka projektu zdůraznila, že odborně zaměřené zkoušky vyžadují jiný přístup než maturita, která prověřuje znalosti z všeobecných předmětů. "V odborném vzdělávání musíme jít po oboru a základem je spolupráce se zaměstnavateli, lidmi z praxe," řekla.

Letos v březnu se bude na 30 školách testovat model pro realizaci písemných zkoušek na počítači. Po skončení projektu bude mít Národní ústav pro vzdělávání dál na starosti pravidelnou inovaci zadání, informační systém a metodickou podporu škol.

Autor: ČTK Foto: Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ