Ředitelé zejména menších škol řeší, kam s balíky s testy na generální zkoušku státních maturit. Obrovské stohy papírů se tak ocitají na půdní nástavbě, ve skladu či v trezoru pana ředitele. Situaci před maturitní generálkou komplikuje také problém, jak zabavit mladší ročníky, jejichž učitelé budou hlídat průběh pokusných zkoušek.
Tento týden se naplno rozběhly přípravy na generální zkoušku státních maturit, při které se ukáže, jak bude nový školský systém fungovat v praxi. Studenti se ještě neusadili do lavic a vedení škol se již potýká s prvními problémy. Ředitelé v naplněných školách hledají prostor, kam zapečetěné testy uskladnit. "Balíky jsme současně dali na půdní vestavbu, kterou jsme nově zrekonstruovali z evropských peněz. Ale kdybychom ji neměli, byl by to pro nás velký problém," přiznal on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel plzeňského gymnázia v Mikulášské ulici Josef Trneček.
Ministerstvo školství nevydalo žádnou vyhlášku ani nařízení, kde by specifikovalo pravidla pro uchovávání testů. Zapečetěné boxy tak končí ve skladech, nepoužívaných kabinetech či za stolem v ředitelně. "Záleží na možnostech dané školy. Většina z nich však balíky ukládá do uzamykatelných prostor, do trezorů či místností, kam má přístup jen omezený počet lidí," vysvětlil mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček.
Kam s mladšími žáky?
Maturitní generálka však ovlivní i život žáků nematuritních ročníků. Většina profesorů bude dohlížet na průběh samotné akce a jejich hodiny tak budou odpadat. Vedení škol si láme hlavu, jak zabavit zbylé žáky a zalátat vzniklé díry v rozvrhu. "My půjdeme v úterý s ostatními ročníky na výstavu a ve středu plánujeme hromadnou návštěvu kina," říká ředitel Gymnázia Brno Jiří Herman. Podobně situaci řeší i další střední školy a využívají čas k návštěvě muzeí, hvězdáren a vzdělávacích expozic.
Anketa:
Myslíte si, že se generální zkouška státních maturit povede?
Komplikace se také týkají proškolení pedagogů, kteří budou studentům zkoušku zadávat a poté i vyhodnocovat. Podle ředitelky pražského gymnázia Budějovická Zdeňky Bednářové za problémem stojí velké množství materiálů a pokynů, se kterými se musí pedagog seznámit, menší sbory vše přečíst nestíhají. "Největší problém mají soukromé školy, které nemají dostatečně proškolený personál, zadavatele a hodnotitele maturit, a tyto školy nás prosí, abychom jim pomohli," řekla Bednářová.
Nejsme pokusní králíci
Výtky k zavádění státních maturit mají i samotní studenti, kteří se v době, kdy na jejich školy putují maturitní otázky, sešli na Václavském náměstí, aby vyjádřili svůj názor. Poklidnou demonstraci svolali organizátoři přes sociální síť Facebook, ale místo očekávaných několika tisíc lidí dorazily necelé dvě stovky. "Nejsme pokusní králíci, může nám to zkazit život," komentovala důvod svých obav mladá dívka, kterou maturita letos teprve čeká. Podle jejího kolegy má nový systém tolik chyb, že se klidně může stát, že bude muset maturitu znovu opakovat.
Učitelé jejich přístup zcela nesdílí, ale přesto mezi nimi panuje nervozita, zda skutečně půjde všechno podle plánu. "Je to strašně komplikované. Zatím se objevily jen drobné chyby, ale v systému ještě nejsou všechna data. Uvidíme, co bude dál. Jsme teprve na začátku, pravá zkouška nás teprve čeká," dodala s obavami v hlase Bednářová.