Školy přitvrzují: zákaz mobilů i o přestávkách

Domácí
7. 11. 2016
Čtěte Týden!
Čtěte Týden!

Přibývá základních škol, které svým žákům zakazují používat mobilní telefony nejen ve výuce, ale i o přestávkách. Omezení si pochvalují učitelé i rodiče. Odborníci si ale efektem nejsou jisti.

Žákům je během pobytu ve škole zakázáno používat mobilní telefony. Ty musejí zůstat v tašce a vypnuty. Tyto věty v různých obdobách naleznete v čím dál větším počtu školních řádů základních škol. Ředitelé věří, že zpřísnění pomůže dětem s koncentrací, a ty tak dosáhnou lepších studijních výsledků.

Pomohlo Norsko

Zákaz platí od letošního prvního září například na základní škole ve Stonavě na Karvinsku. Žáci si musejí před vstupem do budovy mobily a tablety vypnout. Uvést do provozu je mohou opět až ve chvíli, kdy školu opustí. Její vedení tím bojuje nejen s množícími se případy vyrušování, ale i se snižující se koncentrací dětí, v jejímž důsledku nejsou schopny pobrat právě odučenou látku. "Bylo opravdu velmi smutné pozorovat, jak po konci hodiny děti okamžitě sahají po mobilu. Učitel teprve končil výuku, ale žáci se už věnovali zcela jiným záležitostem," vysvětluje ředitel Zdeněk Lusk.

Vedení základní školy dlouho diskutovalo, jak problém řešit. Nakonec pomohla návštěva Norska. "Viděli jsme zde řadu inspirativních věcí. Škola tu například začíná až v 8.30, již od osmi hodin ale děti musejí být na školním hřišti, které bývá velmi dobře vybavené. Do výuky pak přijdou žáci dobře psychicky naladění a vyřádění. Mobily mají absolutní zákaz," říká ředitel. Výuku od 8.30 české zákony nepřipouštějí, ve Stonavě proto sáhli alespoň k zákazu mobilů.

Rodiče souhlasili

Dosavadní zkušenosti jsou zatím vynikající, vedení školy potěšila i podpora ze strany rodičů. Ta je velmi důležitá. Právě rodiče totiž bývají nejčastějším důvodem, proč základní školy k zákazům obecně sahají jen velmi ojediněle. Každé omezení dětí totiž jejich matky a otcové vnímají velmi citlivě a ředitelé se bojí hlasitých protestů. Ve Stonavě ale vše proběhlo hladce. "Každý rok dáváme rodičům dotazníky s otázkami, díky kterým chceme naši školu zlepšovat. Letos jsme se zeptali právě i na zákaz mobilů. Ze 132 dotazníků jich 111 opatření plně podpořilo, vyloženě odmítavý nebyl žádný," pochlubil se ředitel.

Do většího hodnocení se ale zatím nepouští. Zákazu plánuje dát alespoň půl roku, teprve potom si chce s učiteli, rodiči, ale i žáky projít klady a zápory. Zatím ale vše funguje, jak má. Předpis za první dva měsíce porušilo jen osm dětí, tresty jsou spíše symbolické. Čtěte Týden!


* K čemu děti podle svých slov mobilní telefony nejčastěji používají?

* Přinese zákaz mobilů ve školách podle odborníků zmírnění dětské závislosti?

* Kolik učitelů na vlastní kůži od žáků zažilo kyberšikanu?

* A jak se k problému staví ministerstvo školství?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 7. LISTOPADU 2016.

 

Autor: Vladimír BarákFoto: , Radek Cihla

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné