Rakušané zřejmě zavedou v příštím školním roce na základních školách každodenní hodinu tělocviku. Chtějí tak vrátit děti k pohybu. V Česku je údajně podobný projekt nereálný.
S plánem na rozšíření hodin pohybové výchovy v celém sousedním Rakousku přišel rakouský ministr školství Hans Peter Doskozil. A to na základě zkušeností s pilotním projektem ve spolkové zemi Burgenlandsko. Přes 80 procent burgenlandských škol se letos na podzim zavázalo k tomu, že děti budou cvičit místo obvyklých dvou hodin týdně hodinu každý den. A po čtyřech měsících zkušeností s každodenním školním tělocvikem nechce na této změně osnov nikdo nic měnit.
"Od všech zúčastněných, tedy od rodičů, dětí i učitelů, máme jen samé pozitivní ohlasy," uvedl burgenlandský hejtman Hans Niessl. Děti se podle vedení škol poměrně snadno smířily i s tím, že kvůli hodině tělocviku navíc odcházejí ze školy v některých dnech později. "Zůstávají ve škole dobrovolně déle, což není žádná samozřejmost," uvedla ředitelka základní školy v burgenlandském Mattersburgu Johanna Schwarzová. V této škole se k projektu přihlásilo podle ní všech 19 tříd a žádná s ním nechce skončit.
Burgenlandsko získalo na projekt příspěvek z rozpočtu ministerstva školství, pokrývající zejména náklady na 37 sportovních "koučů". Tyto trenéry, zajišťující hodiny tělocviku navíc, nominovaly různé sportovní svazy a spolky. Na základě dobrých zkušeností z Burgenlandska by se už od podzimu 2017 měl projekt rozšířit na celé Rakousko.
"Na financování každodenních hodin tělocviku na základních školách v celém Rakousku máme zajištěné peníze až do konce roku 2019," uvedl ministr Doskozil. S každodenním tělocvikem podle něj souhlasí vedení všech rakouských spolkových zemí a předběžně se pro něj vyslovila i většina poslanců parlamentu. Konečnému schválení této úpravy osnov by tedy nemělo nic bránit.
Rakouský ministr obhajuje každodenní hodiny tělocviku studiemi, který prokazují pozitivní vliv pohybu nejen na zdraví dětí, ale také na jejich soustředěnost na učení. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby se dítě věnovalo "intenzivní pohybové činnosti" minimálně 60 minut denně. To je ale pro mnoho dnešních dětí nepřekonatelný problém. Čtvrtina rakouských dětí ve věku od 6 do 18 let trpí nadváhou nebo obezitou, sport přitom pravidelně provozuje jen každé čtvrté dítě.
Každodenní TV zavézt nelze
V Česku je přitom situace podle odborníků situace zcela srovnatelná s Rakouskem. Na rozdíl od Rakouska ale české ministerstvo školství tvrdí, že hodinu tělocviku každý den prosadit nelze. "Zavedení každodenních hodin TV u nás neumožňují dva faktory," řekla on-line deníiu TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva Klára Bílá. zaprvé by sportoviště podle ní nebyla schopna logisticky a organizačně uspokojit takový nárůst hodin pohybové aktivity. "Zadruhé by se musela odebrat časová dotace jiným předmětům, protože nesmí být překročena maximální týdenní hodinová dotace stanovená pro jednotlivé ročníky základního vzdělávání školským zákonem," uvedla doslova Bílá.
V Česku ale podle ní pokračuje už druhým rokem pokusné ověřování projektu "Hodina pohybu navíc", který se snaží zavádět více pohybových aktivit do mimoškolního vzdělávání a zájmových kroužků na školách. Letos vzrostl počet škol, které projekt podpořily, ze 160 na 350.