Přes šest desítek učitelů si stěžovalo na ministerstvu školství kvůli tomu, že s nimi školy přes letní prázdniny rozvázaly pracovní poměr. Podle ministerstva chtějí ředitelé tímto krokem ušetřit peníze na nevyplacených mzdách. Učitelé však nemohou počítat ani s podporou v nezaměstnanosti. Pokud totiž podle zákona nepracují dvanáct měsíců v kuse, na dávky nemají nárok.
Devětačtyřicetiletá Marie, která si nepřeje zveřejnit celé své jméno, si po více než dvaceti letech praxe musela během letních prázdnin najít brigádu. Její příjem během července a srpna se totiž kvůli rozvázání pracovního poměru výrazně snížil. Vysokoškolsky vzdělaná žena nakonec měsíc a půl prodávala v rychlém občerstvení KFC.
"Bylo to peklo, ale práci jsem potřebovala. Nejhorší na tom bylo, že můj nadřízený byl pětadvacetiletý mladík, který na mě denně řval kvůli tomu, že jsem špatně obalila kuřecí křidélka," vzpomíná Marie: "Mohl to být klidně můj dřívější žák."
Bůhví, co bude za rok
Do podobné situace se dostala i dnes třicetiletá Eva. Při nástupu do svého prvního zaměstnání podepsala na pražské základní škole smlouvu na dobu určitou s tím, že vyprší dne 30. června. "Věděla jsem, že je to na necelý rok, ale byla jsem ráda, že mám vůbec nějakou práci a říkala jsem si bůhví, co bude za rok," vysvětluje.
Na pracovním úřadě však zjistila, že podporu v nezaměstnanosti nedostane. Pokud totiž podle zákona nepracuje žadatel v posledních třech letech alespoň dvanáct měsíců, nedostane nic. Po odučených deseti měsících tak nakonec celé léto obsluhovala v pivnici. "Chodili tam dokonce za mnou rodiče mých bývalých žáků a ptali se na studijní problémy svých dětí," dodává.
Ministerstvo školství však podobné postupy některých ředitelů odsuzuje. Učitel má podle ministra Josefa Dobeše nárok na plat i během prázdnin, kdy si vybírá dovolenou a připravuje se na další školní rok. "Tyto praktiky jsou nejen nemravné a neetické, ale zároveň zcela v rozporu s programovým prohlášením vlády o respektování učitelské profese a zvyšování prestiže učitelů," řekl Dobeš.
Na jeho výzvu, aby si učitelé stěžovali přímo na ministerstvu, zareagovaly desítky pedagogů. "K dnešnímu dni přijalo ministerstvo 62 podnětů. Anonymních oznamovatelů je minimum, ale garantujeme anonymitu i všem ostatním," uvedl pro TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva Patrik Kubas.
Strašák jménem inspekce
Politici však nevidí příliš optimisticky možnost, že by se systém podpor v nezaměstnanosti mohl v následujících letech změnit. Ministr Dobeš chce totiž nejprve vsadit na to, že návštěva České školní inspekce na začátku září bude pro školy dostatečným varováním. "Cílem MŠMT je propouštění učitelů přes prázdniny vymýtit, nicméně o určitě formě spolupráce s ministerstvem práce a sociálních věcí uvažujeme," dodává Kubas.
Přestože z právního hlediska je postup ředitelů v pořádku, pokud učitelé podepsali smlouvu na dobu určitou vědomě a dobrovolně, čeká je hloubková kontrola. "Inspekce se zaměří především na ekonomickou kontrolu škol, jejichž ředitelé tvrdí, že kvůli šetření musejí na prázdniny propouštět. Zároveň budou muset doložit, jak podporují své zaměstnance a jak dbají na jejich profesní rozvoj," dodává Kubas. Zda strašák jménem inspekce skutečně zabere, se uvidí až příští léto.