Týrání kantorky
Úmrtí šikanované učitelky: Školy neumí trestat, míní ministryně
16.02.2016 13:01 Aktualizováno 16.02. 16:16
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se kvůli úmrtí učitelky, která byla údajně šikanována studenty, obrátí na zřizovatele příslušné pražské střední školy. Věc by měl prošetřit a případně vyvodit důsledky. Pražský magistrát coby zřizovatel školy zatím nehodlá vyvozovat žádné personální důsledky a počká na vyšetření inspekce. Česká školní inspekce i policie se případem už zabývají, svoláno bylo také mimořádné zasedání školské rady.
Podle deníku Blesk pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 týrala zřejmě trojice studentů, kteří na ni prý řadu týdnů útočili, omezovali ji a ponižovali. Deník na svém webu zveřejnil i snímky z několika videí, která ukazují na údajnou šikanu učitelky. Vedení školy však souvislosti s úmrtím ženy odmítá.
Valachová uvedla, že by se vzhledem k závažnosti věci měl případem kromě školní inspekce zabývat také zřizovatel, aby "prověřil tu situaci z hlediska svých zřizovatelských funkcí vůči vedení školy, včetně možných důsledků, které on jako zřizovatel může dovodit". "Já osobně se se zřizovatelem školy hodlám sejít," uvedla Valachová.
Pokud jde o případné systémové opatření, chce počkat na závěry vyšetřování a na jejich základě formulovat doporučení. "Ale z mého pohledu bych chtěla zejména požádat rodiče a děti, aby respektovali své učitele, a rodiče aby podporovali děti v tom, aby učitele respektovaly," prohlásila.
Ředitel školy František Bártl vysvětloval postup vedení školy v dopise zaslaném na pražský magistrát. Vedení průmyslové školy neinformovalo školský odbor magistrátu před zveřejním případu v médiích, protože kauzu považovalo za interní záležitost školy. Nebylo to podle něj vedeno snahou šikanu zatajit. Upozorňuje, že ani ohlášení by "mediálnímu humbuku" zřejmě nezabránilo.
Na videozáznamech šikany, které škola získala od studentů, bylo sice k vidění "hrubé a zavrženíhodné" chování žáků, ale nikoliv fyzické násilí. Pokud by se při dalším vyšetřování potvrdil závažnější charakter šikany, může škola podle ředitele přehodnotit trest pro studenty, kteří ji měli na svědomí. Je možné i jejich okamžité vyloučení.
Magistrát zatím nebude ve škole Na Třebešíně vyvozovat žádné personální důsledky, chce počkat na to, co ukáže vyšetřování České školní inspekce a Oblastního inspektorátu bezpečnosti práce. "Než přistoupíme ke konkrétním opatřením, je nutné si utvořit na základě závěrů všech probíhajících a iniciovaných šetření jasný a co nejvíce objektivní obraz o tom, co se na škole odehrálo," uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který má v gesci školství. Hlavní město podle Dolínka komunikuje se školní inspekcí, která ve škole na návrh magistrátu začala důkazní šetření. Svoláno bylo také mimořádné zasedání školské rady.
Pracovníci České školní inspekce v úterý přišli do uvedené školy. Na místě budou situaci ověřovat několik dní, řekl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Inspekce se nebude věnovat jen tomuto případu, který z pohledu trestního práva řeší policie. "Nevyhýbáme se tomu, ale obecněji se zaměříme na to, jak se ve škole řešily sociálně-patologické jevy v minulosti, jak funguje metodika prevence, školní psycholog a další pracovníci. Jestli se nějaké takové jevy v minulosti objevily a jak je škola řešila. Jaké jsou vztahy mezi žáky, mezi učiteli a mezi žáky a učiteli," uvedl Andrys. Minimálně měsíc potrvá, než inspekce zjištění vyhodnotí.
Případem se zabývají také pražští kriminalisté. "Prošetřování je na samém prvopočátku, tedy v tuto chvíli nemohu být jakkoli konkrétní," sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Už dříve sdělil, že se kriminalisté případem zabývají na základě podnětu z médií.
Vedení střední průmyslové školy se ohradilo proti tvrzení některých médií, že učitelka zemřela na následky šikany ze strany žáků. Zástupkyně ředitele školy Taťjana Kubíková již dříve sdělila, že příčinná souvislost mezi šikanou a úmrtím jejich kolegyně nebyla, vinny byly její zdravotní problémy.
Valachová se domnívá, že řešením šikany na školách není represe nebo zvýšení trestní odpovědnosti dětí. "Já se přiznám, že mě spíše zaráží, že školy nevyužívají v nějaké zásadnější míře postihy, které umožňují jejich stávající předpisy, včetně třeba toho vyloučit daného žáka ze školy," uvedla. Podle ministryně se bohužel také ukazuje, že škola, jakkoliv je otevřená, je podobně jako rodina někdy organismem pro sebe a případy šikany nebo násilí jsou těžko odhalitelné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.