Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil. Tuto repliku popleteného krále z pohádky Pyšná princezna by v klidu mohla odříkat i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Z jejího tažení na podporu začlenění handicapovaných dětí mezi ty zdravé se stala fraška.
Už dlouho nebylo školství v tak chaotické situaci, jako je tomu nyní za panování Kateřiny Valachové (ČSSD). Plány na postupné utlumování praktických a speciálních škol (dříve zvláštních) a začleňování handicapovaných a jinak znevýhodněných dětí do hlavního vzdělávacího proudu, nazývané inkluze, zneklidňují ředitele škol, učitele i rodiče. Ministryně po mohutné kritice oznámila, že své záměry odkládá o dva roky. Uznává prý, že vzdělávací instituce dostaly na revoluční změnu málo času. Jenže následně se ukázalo, že je všechno jinak - respektive že dojde jen k optickým změnám. Učitelé si cítí podvedeni a chystají se obrátit i na předsedu vlády.
Vše odstartoval rozhovor ministryně Valachové pro Hospodářské noviny. Oznámila v něm, že plošné začlenění handicapovaných do běžných školních kolektivů odloží z letošního září až na září 2018: "Myslím si, že dvouleté období je dostatečné." Noviny konstatovaly, že "ministryně školství kapitulovala". Informaci okamžitě převzala další média včetně agentury ČTK. Napravovat chybné informace musel paradoxně bulvární Blesk.
Beze změny
Zájmové učitelské weby jsou zavalené dotazy na současnou situaci. Co se tedy reálně mění? Tak předně, inkluze se v žádném případě neodkládá. Od září budou ředitelé ZŠ povinni přijmout handicapované dítě, pokud si to budou přát jeho rodiče. A to bez ohledu na to, zda škole ministerstvo poskytne peníze na speciální vybavení či pomocný personál. Například dítě na invalidním vozíku má ze zákona nárok na bezbariérový přístup do školy, pedagogického asistenta či speciálně upravenou lavici. To vše by musely hradit jednotlivé školy.
"Mám toho dost. Ministryně nám lže do očí," napsal do redakce TÝDNE jeden z ředitelů základních škol z Pardubicka, kde byla minulý týden Valachová na výjezdu. Není sám. Na odborných webech učitelé a jejich šéfové zmiňují i možnost, že se kvůli nespokojenosti obrátí na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD). Jsou zoufalí.
Expert: Špatný postup ministerstva
"Není se čemu divit. Bojí se, že bude stejně jako dříve nedostatek finančních prostředků či kvalifikovaných asistentů pedagogů. A rodiče postižených dětí se obávají především ztráty možnosti volby, tedy že jejich děti půjdou direktivně do běžných škol, kde jsou v prvních ročnících v řadě regionů přeplněné třídy. A ty skutečně pro inkluzi vhodné nejsou," uvedl Janek Wagner, šéfredaktor odborného internetového serveru o školství CeskaSkola.cz. "V naší anketě desítky učitelů a ředitelů kritizovaly absenci informací o přípravě společného vzdělávání a celý postup ministerstva."
* Jak na kritiku reaguje ministerstvo školství?
* Dostane Valachová na inkluzi peníze od ministerstva financí?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.