Vozíčkáře Radka zklamali: <span>Tvůj pes</span> do školy nesmí

Domácí
16. 3. 2009 08:00
Radek Gellner s Míšou do školy nesmí.
Radek Gellner s Míšou do školy nesmí.

Radek Gellner s Míšou do školy nesmí.Dvanáctiletý Radek trpí vrozeným ochabováním svalů a je odkázán na vozíček. Přesto dokáže studovat se zdravými spolužáky. Až teď nastal problém: Radek chce, aby s ním mohl do školy chodit jeho milovaný pes.

Případ, který řešil i ombudsman a Česká školní inspekce, začal v létě minulého roku. Radkova matka Kateřina Gellnerová oznámila řediteli školy v Bělé pod Bezdězem, že synovi pořídí asistenčního psa. "Ředitel to nijak nekomentoval. Tak jsem si zjistila od rodičů ostatních žáků, že by se psem ve škole souhlasili," vypráví paní Gellnerová.

Kdo by ho venčil?

Míša, fenka zlatého retrívra, dnes Radkovi skutečně pomáhá. Zatím doma. Slouží mu jako prodloužená ruka, podá mu boty, otevře dveře. Podle rodičů má syn k psovi silný citový vztah, a proto by bylo dobré, kdyby spolu mohli být i při vyučování.

Jenže vedení školy v čele s ředitelem Jiřím Šímou nakonec žádosti nevyhovělo. "Dostali jsme stanovisko hygienické stanice a pediatra. V něm stálo, že to ani jeden z nich nedoporučuje," říká ředitel Šíma. Během šestileté docházky Radkovi škola pomohla k tomu, aby se po areálu mohl pohybovat, u vjezdu do školy vyrostla nájezdní postranní plošina. Radek má na míru šitý rozvrh a pedagogického asistenta. Ale pes, to už je prý moc.

Radek, jeho matka Kateřina Gellnerová a fenka Míša."Zjišťovali jsme, jestli je v nějaké škole u nás asistenční pes - a bohužel jsme na takovou nenarazili. Kdyby žák neměl pedagogického asistenta nebo byl slepý, bylo by to něco jiného. Takhle je přítomnost psa ve třídě nadbytečná," krčí rameny zástupce rodičů Martin Novák. Kdo by psa venčil, kdo by se o něj staral, některé děti jsou na psí srst alergické, jiné mají ze psů strach, dodává další argumenty. Asistenčního psa nemají ani postižení žáci v pražském Jedličkově ústavu.

Společnost Pomocné tlapky, jejichž lektoři asistenční psy vycvičují, ovšem tvrdí, že u nás je kolem deseti psů, kteří s handicapovaným dítětem do školy chodí. „Je důležité, aby zvíře trávilo co nejvíce času s dítětem a aby si k němu vytvořilo vztah. Pes musí svého pána poslouchat," vysvětluje cvičitel Jiří Tomášů. Asistenční psi, jejichž výcvik stojí 200 tisíc korun, musejí projít každoroční zkouškou. „Kdyby se nenaučil Radka poslouchat, mohli by mu ho dokonce vzít," podotýká Radkův otec.

lajsna

Foto: Tomáš Nosil

Další čtení

Stovky věřících už navštěvují hrob papeže Františka v Římě

Domácí
27. 4. 2025
ilustrační foto

Městská knihovna v Třešti bude po rekonstrukci znovu otevřená od 5. května

Domácí
27. 4. 2025
ilustrační foto

Podvody s falešnými e-shopy v Česku stouply o 1190 procent

Domácí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ