Za posledních deset let v Česku přibylo téměř tři čtvrtě milionu vysokoškoláků. Zatímco v roce 1995 jich bylo mezi lidmi staršími pětadvaceti let jen 561,4 tisíce, loni to bylo už 1,31 milionu. Vzrůstající trend táhnou především ženy. Vyplývá to z analýzy, kterou nyní zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
"Ve skupině 25letých až 64letých převládala absolventura magisterského studia, 953 tisíc z celkového počtu 1311 tisíc osob s terciárním vzděláním," konstatují v analýze statistici. Bakalářské studium absolvovalo 214 tisíc lidí, vyšší odbornou školu 108 tisíc a doktorské studium ukončilo 36 tisíc osob. "Lze předpokládat, že část absolventů například vyšších odborných škol nebo bakalářů dále studuje na vyšším stupni," dodávají.
Ženy v trháku
Mužů je mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi 627 tisíc. Oproti dřívějšku tak začínají zaostávat za ženami, kterých má takzvané terciární vzdělání 684 tisíc. To je více než trojnásobek úrovně z roku 1995. "Enormní růst žen s tímto typem vzdělání dokumentuje i fakt, že v roce 2012 byl počet vysokoškolsky vzdělaných žen již vyšší než počet mužů a od té doby se rozdíl mezi ženami a muži dále rychle zvětšuje," uvádí analýza ČSÚ.
Nejlépe je na tom z hlediska absolventů univerzit, vysokých škol a vyšších odborných škol Praha. Jejich podíl na celkovém počtu obyvatel dosahuje téměř čtyřiceti procent. "Tento podíl je prakticky třikrát vyšší, než je podíl vysokoškoláků v Karlovarském a Ústeckém kraji," porovnává údaje Český statistický úřad. Nadprůměrný počet vysokoškoláků je v Jihomoravském kraji, a to 27,4 procenta. Hranici dvaceti procent překročily také kraje Středočeský, Olomoucký a Zlínský. Nejmenší podíl lidí s vysokoškolským vzděláním je v Karlovarském kraji, 12,4 procenta.
Kulháme za Evropou
V porovnání se zbytkem Evropské unie prý však Česko v počtu vysokoškoláků stále pokulhává. "Podíl absolventů terciárního studia na populaci 25letých až 64letých dosáhl v minulém roce v České republice 22 procent," uvádí ČSÚ. Průměr EU je třicet procent. V podobné situaci však ani zdaleka nejsme sami, za průměrem EU zaostává i tahoun evropské ekonomiky Německo, kde má vysokoškolské vzdělání necelých 28 procent lidí.
Podle statistiků se to však má brzy změnit. Údaje za skupinu 25letých až 29letých jsou prý ovlivněny tím, že někteří ještě neukončili své formální vzdělávání. "Za předpokladu, že studium úspěšně dokončí, by se tak zvýšil podíl osob s terciárním vzděláním v této věkové skupině na 36 procent," předpokládá analýza. Mezi lidmi, kterým je v tuto chvíli 20 až 24 let, by v budoucnu mohl podíl vysokoškoláků činit až 45 procent. To je hodnota, kterou dosahují země s nejvyšším podílem tohoto stupně vzdělání, tedy například severské státy.