Dobrá rada
Vzdělání jako největší bonus mladých
13.06.2016 05:23
V květnu tohoto roku došlo ke schválení dvou významných zákonů - novely školského zákona a novely zákona o vysokých školách. V této souvislosti čekají rezort v příštím školním roce významné změny. V oblasti středních škol budou zavedeny jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury a matematiky pro všechny střední školy ukončované maturitou s výjimkou oborů vzdělání s talentovou zkouškou.
Nová pravidla budou účinná od prvního září 2016 a použijí se poprvé při přijímacím řízení ve školním roce 2016/2017. V oblasti vysokých škol novela řeší udělování a odebírání akreditací a mění systém tak, aby se studenti nemuseli obávat, že své studium dokončí. S neblahým odebráním licencí mají zkušenosti např. studenti Pedagogické fakulty v Plzni, případně Univerzity Jana Ámose Komenského v Praze. Do schválení novely zákona rozhodovalo o akreditacích ministerstvo školství a akreditační komise. Tyto kompetence by měl na sebe nově převzít Národní akreditační úřad.
Zájemci o studium na vysoké škole by tedy měli při výběru své vzdělávací instituce opatrní a brát ohled na minulost školy, jejím postavení v žebříčku úspěšnosti absolventů a především možností uplatnění na pracovním trhu. Jednou ze zavedených institucí, která svým studentům nabízí kvalitní vzdělání s individuálním přístupem je například CEVRO Institut, který sídlí v Praze. Jedná se o soukromou vysokou školu, která zvolila odlišnou cestu, jak své studenty připravit pro budoucí pracovní život, než bývá v tuzemsku zvykem. Svým zaměřením je určena především pro zájemce o studium práva, ekonomie, politologie a bezpečnostní studia, obory, které v současném světě hrají rozhodující roli. Pokud tedy upřednostňujete kritické a liberální myšlení, může to být ta správná volba pro vaší další životní cestu.
"Výhodou naší školy je, že na ní vyučují ty největší kapacity z jednotlivých oborů, a to jak z České republiky, tak ze zahraničí," říká Ladislav Mrklas, prorektor pro studium CEVRO Institutu. Nevýhodou může být, že vzdělání na této škole není zdarma. Státní vysoké školy nabízí podobnou formu edukace, učí na nich kvalitní pedagogové, ale musíte se smířit se skutečností, že v rámci stovek studentů, budete jedním z mnoha.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.