Pátkem začíná období oficiálních přijímacích zkoušek na střední školy, které potrvá do 30. dubna. Zhruba na polovině škol s maturitními obory ale už mají uchazeči testy za sebou, protože se školy zapojily do pilotního ověřování jednotných přijímacích zkoušek z dílny Cermatu.
Ty mohou ředitelé využít jako podklad pro výběr, ačkoliv se konají před obdobím přijímacích zkoušek. Zákon jim totiž umožňuje rozhodovat o přijetí podle různých kritérií, kterým mohou být právě tyto testy podobně jako například známky na vysvědčení.
Každý žák mohl podat dvě přihlášky. Podle statistik je v aktuálním školním roce asi 75 tisíc dětí v devátém ročníku základního vzdělávání. Přijímací zkoušky mohou skládat i žáci 5. a 7. ročníku, kteří chtějí ze základní školy přejít na víceleté gymnázium.
Komplexní statistiky za letošní rok zatím k dispozici nejsou. Podle studie společnosti Než zazvoní, která se věnuje zejména marketingovému poradenství pro základní a střední školy, roste zájem o gymnázia a propad zaznamenala odborná učiliště.
Uchazeči, kteří neuspějí v tomto kole přijímacího řízení, budou mít ještě další šanci. Školy, jež nenaplní plánovanou kapacitu pro první ročníky, budou vypisovat druhá a případně i další kola přijímacího řízení. Průměrně jsou střední školy v Česku zaplněny z necelých dvou třetin.