Princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty II., předal v Černínském paláci třiceti tuzemským "zlatým" absolventům Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Studenti pocházeli z celkem jedenácti institucí, mezi nimiž byli jak Prague British School, English International School Of Prague či The English College In Prague, tak třeba Gymnázium J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích nebo Střední policejní škola Holešov.
Prestižní ocenění, jehož anglický název zní The Duke Of Edinburgh's International Award, zkráceně DofE Award, se uděluje mladým lidem ve věku 14 - 24 let, kteří absolvovali vzdělávací program, do nějž už se zapojilo přes osm milionů účastníků z více než 140 zemí po celém světě. Program založil v roce 1956 manžel britské královny Alžběty II. princ Philip, dnes se mu věnuje princ Edward, známý též jako hrabě z Wessexu. Program má tři úrovně s odlišnou obtížností - bronzovou, stříbrnou a zlatou. Účastníci v nich plní své vytčené cíle ve čtyřech oblastech: dovednost, sportovní aktivita, dobrovolnictví a dobrodružná expedice, přičemž úrovně se liší minimální věkovou hranicí, délkou plnění a délkou dobrodružné expedice.
Českými patrony jsou bratři Formani, Marek Eben a Klára Poláčková. A co naplnění tohoto programu ve skutečnosti obnáší? O tom hovořili dva z oceněných studentů - Jakub Axman z gymnázia J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích a Alexandra Barancová z Prague British School, oba držitelé zlatého certifikátu. Zatímco první jmenovaný přednesl svůj projev v češtině a hovořil o dobrodružné expedici do Julských Alp, zájezdu se školou do Anglie a dobrovolné přípravě festivalu Malájes.
Sedmnáctiletá studentka britské školy svůj projev přednesla v angličtině a za svůj největší zážitek označila dobrodružný výlet do přírody pod stan, kdy si účastnici expedice po dobu čtyř dní nemohli nic koupit. "Bylo to něco úplně jiného, než jenom sedět ve škole," přiznává dívka, které by po maturitní zkoušce chtěla studovat ve Skotsku, nejlépe historii či politologii na univerzitě v Edinburghu.
A co pokládá na tomto programu za nejpřitažlivější? "Je to možnost setkat se spoustou studentů z jiných škol a seznámit se s řadu lidí, což je velmi příjemné. Vlastně je jenom škoda, že se do programu vévody z Edinburghu zatím nezapojilo více škol - třeba se to však do budoucna změní!" Soudě podle dosavadního zájmu, je jen otázkou času, kdy se tohoto mimořádně zajímavého a pro studenty velmi přínosného programu bude účastni většina škol v České republice.