Členové vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) včetně jeho ředitele Roberta Šlachty požádají kvůli chystané reorganizaci policie o odchod do civilu. Během čtvrtečního jednání na policejním prezidiu oznámil Šlachta vedení policie, že se změnami nesouhlasí.
Reorganizace vyvolala spory ve vládě či justici, podle kritiků by změny mohly ovlivnit vyšetřování složitých kauz.
"Robert Šlachta oznámil vedení Policie ČR, že s připravenými změnami nesouhlasí, nemůže se na nich podílet, a proto v následujících dnech doručí policejnímu prezidentovi svou žádost o uvolnění ze služebního poměru," sdělil Hanták. "Společně s ním na místě oznámil svou rezignaci i jeho 1. náměstek Stanislav Růžička a někteří vedoucí odborů a expozitur ÚOOZ," doplnil.
Podle serveru Lidovky.cz chtějí představitelé útvaru požádat o odchod k 1. červenci, do tohoto data mohou podle serveru svou žádost podle zákona stáhnout.
Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, vedenou jedním ředitelem. Má mít speciální oddělení pro organizovaný zločin, terorismus, kyberkriminalitu, nejzávažnější hospodářskou kriminalitu a korupci.
V souvislosti se změnami se v médiích objevily spekulace, podle kterých měl být Šlachta, jehož tým mají žalobci při vyšetřování kauz ve větší oblibě než protikorupční policii, odstaven na vedlejší kolej. Policejní prezident Tomáš Tuhý při středečním oznámení změn řekl, že pro Šlachtu bude místo i v novém útvaru a že jeho pozice je pevná. Šlachta ale prohlásil, že je znepokojen tím, že ho vedení policie o reorganizaci předem neinformovalo.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman napsal dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), v němž píše o obavách ze snížení kvality policejní práce či vzniku velké policejní složky, která se bude jen těžko řídit. "Naplnily se mé obavy, že špatně komunikovaná reforma může vést k odchodu zkušených a slušných policistů," řekl k odchodu Šlachty Lidovkám.cz. Kvůli reorganizaci sboru se na žádost vládního hnutí ANO uskuteční příští středu dohodovací řízení. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) jde o účelový nátlak. Reorganizaci hájí a tvrdí, že je připravena profesionálně.
Šlachta vede ÚOOZ od roku 2008. I jeho předchůdce Jan Kubice odcházel po sporech s nadřízenými, údajně kvůli neshodám s tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) a vedením policie. Později se ale Kubice stal ministrem vnitra ve vládě Petra Nečase (ODS).
Text otevřeného dopisu vedení ÚOOZ ministru Chovancovi Vážený pane ministře, my, vedoucí odborů a expozitur Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu služby kriminální policie a vyšetřování, již nemůžeme mlčet k chystaným záměrům vedení Policie ČR, které mají vést k zásadním organizačním změnám uvnitř policie. Dnes v odpoledních hodinách jsme se zúčastnili jednání s vedením policejního prezidia, kde nám konečně byla tato vize představena. Vedení Policie ČR nás v žádném případě nepřesvědčilo o připravenosti veškerých chystaných změn. Nebylo nám schopno zodpovědět konkrétní dotazy týkající se základního chodu nového policejního útvaru vznikajícího od 1. července 2016. Na veškeré naše dotazy jsme dostali pouze jedinou stále opakující se odpověď, že vše bude řešit jakýsi blíže nespecifikovaný přípravný výbor. Jediná konkrétní věc, kterou jsme se dozvěděli z úst policejního prezidenta, bylo konstatování, že k 1. červenci 2016 ke změně dojde a pro policisty obou útvarů je připraven motivační program v podobě zvýšení platů. Toto zvýšení doplnil slovy, že bude následovat, pokud k této změně dojde, "jako že k ní dojde". Přímo na místě z naší strany zaznělo vyslovení nedůvěry vedení policejního prezidia a někteří z nás, včetně samotného ředitele útvaru plk. Šlachty a jeho 1. náměstka, oznámili policejnímu prezidentovi, že na tomto projektu se odmítají podílet a předloží žádost o uvolnění ze služebního poměru. Překotná rychlost, nepřipravenost, absence jakékoliv analýzy dopadů na trestní řízení nás vede k jednoznačnému závěru. Za těchto okolností musíme konstatovat, že nedůvěřujeme celému tomuto konceptu a nedůvěřujeme vedení Policie ČR, že tyto záměry jsou vedeny čistě snahou o zlepšení a zkvalitnění práce na poli boje s organizovaným zločinem. Za stávající situace jsme přesvědčeni, že tímto krokem budou zásadně ovlivněna probíhající trestní řízení. Žádáme Vás, pane ministře, abyste pozastavil tuto nelogickou a práci ohrožující organizační změnu. Zveme Vás na náš útvar k diskusi na toto téma a jsme připraveni Vám předložit věcné argumenty proti stávajícímu návrhu a alternativní způsoby řešení boje s organizovaným zločinem. Nebráníme se změnám, bráníme se znásilňování. Praha 9. června 2016 plk. Mgr. Fiala Luboš plk. Ing. Foglar Marek plk. Mgr. Žebro Martin plk. Ing. Vopršal Petr plk. Ing. Dreksler Jiří plk. Mgr. KwasniakováVen plk. Mgr. Pele Jaroši plk. Mgr. Ráž Jiří plk. Mgr. Plíva Roman plk. Mgr. Hanták Pavel plk. Mgr. Kudrle David plk. Mgr. Kincl Michal plk. Mgr. Janás Jan plk. Mgr. Jirásek Roman plk. Mgr. Ohnoutka RÍQ plk. Mgr. Komárek Jiří plk. Mgr. Nezbeda Radek
Robert Šlachta (44) Datum a místo narození: 22. července 1971, Boskovice Vzdělání: vystudoval střední zemědělskou školu a dálkově magisterský obor sociální pedagogika na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně Hodnost: plukovník Praxe u policie: 1990 - nastoupil do služebního poměru, působil jako řadový policista na obvodním oddělení Policie ČR v Pohořelicích na Břeclavsku 1992 - 1995 - člen policejní zásahové jednotky v Brně 1995 - 1998 - řadový policista v ÚOOZ 1998 - 2002 - vedoucí oddělení ÚOOZ zaměřeného na boj s drogovou trestnou činností 1. července 2002 - 1. června 2004 - vedoucí pobočky Národní protidrogové centrály (NPC) v Brně 1. června 2004 - 1. října 2007 - zástupce ředitele NPC pro trestní řízení 1. října 2007 - 31. prosince 2007 - zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování pro výkonné útvary Od ledna 2008 - ředitel ÚOOZ - Šlachta ve funkci ředitele ÚOOZ nahradil Jana Kubiceho, který se později stal ministrem vnitra. - Pod jeho vedením vedl ÚOOZ řadu vyšetřování. Zabýval se případem ilegální velkovýroby lihovin, podezřelými stavebními zakázkami zakázkami nebo manipulacemi s evropskými dotacemi v krajích. Provedl i zátah proti přívržencům krajní pravice. - Nejvíce pozornosti získal ÚOOZ vedený Šlachtou v červnu 2013, když zasáhl na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, nyní Nečasové, a údajné politické korupce. Zásah vedl až k pádu vlády. - V poslední době vzbudily rozruch zásahy ÚOOZ v případech, ve kterých figurovali i policisté. Loni v říjnu zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde o ovlivňování některých kauz a úniky informací z trestních spisů. Letos v květnu pak útvar obvinil po zásahu ve vnitřních strukturách policie tři lidi, podezřelé z neoprávněného předáváním informací z trestních řízení. |