Policie má svá nejpřísněji střežená tajemství. Patří k nim využívání informátorů. Vyšetřovatelé z ÚOOZ mezi ně chtěli naverbovat i Janu Šádkovou, účetní lobbisty Iva Rittiga. Slibovali jí peníze. Přiblížili se k hranicím toho, co je ještě v právním státě možné.
Když předminulou středu popisovala u Městského soudu v Praze bývalá účetní firmy Peskim svou verzi obhajoby v "Rittigově" kauze Oleo Chemical, nastalo v jednu chvíli v soudní síni ticho. Soudkyně Kateřina Radkovská zpozorněla. Šádková právě řekla, že jí detektivové pod vedením Roberta Šlachty, šéfa ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu), nabízeli peníze, když se přizná ke spolupráci na vyvádění peněz z Olea na Britské Panenské ostrovy a dále na účty Iva Rittiga.
Policie si podle všeho přisvojila více pravomocí, než jí náleží. "Pokus koupit si výpověď je zároveň pokusem policistů posunout hranice, které jim dává zákon. Je nesporné, že se pohybují na hraně. Stejně od nich ale za čas uslyšíme, že vše bylo legální," řekl viceprezident Unie obhájců Lukáš Trojan.
Trumfové eso
S tímto výsledkem vyšetřování počítá i Katarína Kožiaková, obhájkyně Iva Rittiga. Státnímu zástupci už adresovala několik stížností na postup policistů vůči jejímu klientovi. Pokaždé dostala odpověď, podle níž žalobce stížnost prošetřil a neshledal žádné problémy. Kožiaková získala pocit, že v Rittigově kauze má policie povoleno téměř cokoli. "Ten pocit mám už tři roky, od doby, kdy jsem začala zastupovat pana Rittiga. Můžete si o něm myslet, co chcete, ale přece to neznamená, že půjdou stranou dosud platná pravidla," řekla Kožiaková.
Nehledě na to, zda je Rittig vinen, či nevinen, policejní metody, jež TÝDNU popsala, jsou těžko uvěřitelné. Vyděšená účetní jí volala po první schůzce a ptala se jí, co má dělat. Říkala, že vyšetřovatel jí nabídl peníze a sliboval, že z ní udělá spolupracující obviněnou s vyhlídkou na nižší trest. Detektiv se prý navíc zmínil o malé dceři Šádkové a naznačil, že v případě obvinění matky ji čekají potíže. Obě ženy se znají z právní kanceláře MSB Legal. V ní Kožiaková začínala jako koncipientka a potkávala tam Šádkovou, tehdy hlavní účetní společnosti Peskim.
Co přesně po ní policie chtěla? Prý šlo o to, aby potvrdila verzi Jaroslava Kubisky, svého bývalého podřízeného z účetní firmy Peskim. Tento muž se na policejním vyšetřování podílí v roli spolupracujícího obviněného. Přeběhnutí Kubisky na druhou stranu se Rittig vysmál už před rokem. "Nějakej Kubiska. Nikde nebyl, nikoho nezná a s nikým nemluvil. O Oleo Chemical neví vůbec nic. Trumfový eso. Fakt dobrý," napsal Rittig na Twitter.
* Pohybovali se policisté skutečně mimo zákon? Jaké jsou možnosti jejich obhajoby?
* Řekl vyšetřovatel v případě Šádkové, co přesně za nabízené peníze požaduje?
* Řeší nějak české zákony, že placený informátor nemusí být věrohodný?
CELÝ ČLÁNEK A ROZHOVOR S ADVOKÁTEM JANY ŠÁDKOVÉ ČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 7. PROSINCE.