Problém s dopravním zatížením centra hlavního města slibují ve svých programech vyřešit všechny strany kandidující v pražských komunálních volbách. Zaměřují se především na automobilovou dopravu, která významně zhoršuje kvalitu ovzduší v metropoli. Většina z nich chce řidičům aut zakázat nebo ztížit vjezd do města a donutit je přesednout na MHD, kolo nebo prostě jít pěšky.
Většina stran se shodne v omezení individuální dopravy v centru Prahy prostřednictvím nízkoemisních zón (zákaz vjezdu pro auta způsobující větší znečištění), tzv. záchytných parkovišť na okraji Prahy a rozšířením MHD, hlavně vybudováním nové linky metra D, nebo hromadnou dopravu rovnou zadarmo. O kolik aut má v Praze jezdit méně, zda MHD tyto řidiče dokáže pojmout, a kde na to vzít peníze, už politici příliš pečlivě spočítané nemají.
Podle kandidáta na primátora Marka Černocha (hnutí Úsvit) by za upřednostnění MHD mohly být odměny. "Lidem, kteří auto na okraji Prahy nechají a do centra pojedou MHD, bychom dali nějaký benefit, jako levnější MHD," uvedl poslanec. Hnutí pro Prahu by zavedlo tzv. vodní tramvaje. "Potenciál Vltavy je dlouhodobě opomíjen, chceme zahájit rozvoj přístavů a koncepčního využití náplavek. Vodu chceme využít i při přepravě obyvatel, např. pomocí systému vodní obslužnosti ze Smíchova do Podolí, zavedeme tzv. vodní tramvaje a vybudujeme 23 nových přístavišť, která budou navazovat na cyklostezky a další volnočasové aktivity," říká lídr hnutí Zbyněk Passer.
Komunisté nabízejí ve svém programu zrušení jízdného. "My bychom chtěli dopravu MHD v Praze zdarma, která by stáhla minimálně 15 procent povrchové dopravy dolů," uvedl místopředseda KSČM Petr Šimůnek. Pro ČSSD je prioritou dokončení tunelu Blanka. "Prvním krokem je určitě zprovoznění tunelového komplexu Blanka, který bude odvádět dopravu z centra. Ale je potřeba navázat i dalšími kroky, které povedou ke snižování automobilové dopravy," uvedl pražský zastupitel za ČSSD Karel Březina.
Škaredá magistrála
Zelení by chtěli zúžení magistrály. "Je třeba zúžit severojižní magistrálu, která jen svou existencí dopravu generuje. Chceme ji proměnit v celoměstský bulvár. Z významných dopravních tepen v centru si také Smetanovo nábřeží zaslouží zásadní zklidnění, v tomto případě uzavření vjezdu pro nerezidenty Prahy 1," řekl místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický.
Zelení i ODS by chtěli také posílit vlakovou dopravu, nicméně rozhodnutí, zda využít auto či MHD, by nechala ODS na lidech. "Nezastáváme radikální názory, že musí dojít k drastickému omezení počtu aut v centru a pokud možno přes noc. Cílem ODS je nabídnout Pražanům alternativu a nechat na nich, aby se svobodně rozhodli mezi automobilem, MHD nebo jiným dopravním prostředkem. Chtěli bychom co nejrychlejší dokončení okruhu," uvedl předseda pražské ODS Filip Humplík.
Podle Zelených, u kterých by se daly čekat nejpřesnější odhady, se počet aut, která by měla zmizet z ulic Prahy, nedá měřit na procenta. Poslanec Černoch odhaduje mezi 15 až 30 procenty. Šimůnek si myslí, že by to mělo být 16 až 20 tisíc aut. Hnutí pro Prahu se domnívá, že je možné snížit individuální dopravu v centru o 20 až 30 procent. Podle ODS dojde po dokončení městského (vnitřního) okruhu k odlehčení automobilové dopravy v centru o 25-30 procent.
Doprava v centru
MHD v centru Prahy, která je již dnes se s svou kapacitou na hranici, by se musela se snížením automobilové dopravy rozšířit. Na návratu tramvají do horní části Václavského náměstí se shodnou téměř všechny strany. Komunisté by do centra dále nasadili mikrobusy na elektřinu. Zelení by chtěli budovat alternativní trasy, které odlehčí těm stávajícím. Karel Březina z ČSSD si myslí, že současná kapacita a hustota sítě veřejné dopravy je v centru dostatečná, MHD by rozšiřoval spíš směrem do širšího centra.
Podle Šimůnka je peněz na přeměnu dopravy v hlavním městě dost, pouze se s nimi špatně hospodaří. "Praha je velice bohatý kraj. My bychom vytvářeli například místo akciových společností krajské podniky. Do roku 89 jsme byli schopni zajišťovat kvalitní MHD. Praha má dnes velmi kvalitní, moderní dopravní prostředky, ale nakoupené za neúměrné částky, šly pořídit levněji. To je i problém zadávání veřejných zakázek. Podnik, který bude patřit kraji, vyjde levněji než zakázka u akciové společnosti," uvedl Šimůnek. ČSSD by byla podle Březiny pro veřejnou diskuzi k mýtnému pro vjezd do centra Prahy.
Podle ODS je rezervou hospodaření Dopravního podniku. "Praha má jednu z nejnákladnějších MHD z evropských metropolí. Tento fakt se pokoušel Bohuslav Svoboda měnit, ale začalo to nábojnicemi v obálkách a končilo jeho odvoláním. Musí existovat politická vůle se této hydře vysávající veřejné peníze postavit. My ji máme a nebojíme se, ovšem neskrývám, že hledat stejně odvážného koaličního partnera bude obtížné," uvedl Humplík. Černoch si myslí, že další peníze přinese zlepšení životního prostředí. "Musí zde být provázanost. Např. když se udělá rychlodráha na letiště, která je levnější než metro. Peníze ušetřené díky rychlodráze se dají na výstavbu metra D," řekl Černoch.
K lepšímu hospodaření Prahy se přiklání i hnutí Pro Prahu. "Některé projekty jdou kofinancovat z evropských fondů (např. výstavba metra D), další z rozpočtu města (Praha je bohaté město s rozpočtem takřka 50 miliard, kdyby lépe hospodařila sama, v městských firmách a nepředražovaly se projekty, např. Blanka atd.) a rovněž zapojení soukromého sektoru formou PPP projektů (u parkovacích domů)," uvedlo hnutí.