Smrtelných pracovních úrazů loni výrazně ubylo. Zatímco v roce 2015 jich bylo 122, v roce 2016 se jich stalo "jen" 98. To je nejméně za poslední tři roky. Celkem loni zaměstnanci utrpěli na pracovišti 41 302 úrazů. I to je od roku 2014 nejmenší číslo. On-line deník TÝDEN.CZ o tom informoval Státní úřad inspekce práce (SÚIP).
Smrt následkem pracovního úrazu si přitom loni nevybírala mezi manuálně nebo duševně pracujícími. V září loňského roku tak například zahynul v Blatné na Strakonicku 67letý muž, který sjel s malotraktorem do rybníka v zámeckém parku, v Žatci v červenci zemřel devětatřicetiletý technik po pádu do výtahové šachty, v prosinci pak v Neratovicích zasypal jednapadesátiletého dělníka sádrokarton.
Smůlu měla i mladá žena, která vyrazila na pracovní cestu. V Žichlínku na Orlickoústecku totiž zahynula při dopravní nehodě. Patřila tak mezi oběti dopravní nehody, které se na smrtelných pracovních úrazech výrazně podílejí. "Z celkového prozatímního počtu 98 smrtelně zraněných zaměstnanců v roce 2016 se v jedné třetině zaznamenaných případů jednalo o dopravní nehodu, která se stala osudnou nejen pro tzv. řidiče z povolání, ale například i pro zaměstnance vyslané na služební cestu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ náměstek generálního inspektora Jiří Macíček.
Počet zaznamenaných úrazů se přitom může ale zvýšit, inspektorát zatím zpracovává další hlášení. "Mezi profese s nejvyšším počtem pracovní úrazovosti řadíme manuálně pracující, kterým hrozí riziko pracovního úrazu daleko častěji. Patří sem zejména kovodělníci, strojírenští dělníci a stavební dělníci. Výrazně ohroženi jsou ale i řidiči motorových vozidel," řekl Macíček. U stavebních dělníků přitom loni klesl počet smrtelných pracovních úrazů o 55 procent.
Podle odborů je však pracovních úrazů daleko více, než eviduje inspekce práce. "Naši svazoví inspektoři bezpečnosti práce se setkávají s nátlakem některých zaměstnavatelů neevidovat pracovní úrazy," konstatuje místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová.
Jako nejrizikovější obory odboráři vidí zpracovatelský průmysl, stavebnictví, těžbu a dobývání, ale také obchod či zdravotnictví. "Setkáváme se při kontrolách s celou řadou prohřešků od neposkytování adekvátních osobních ochranných pomůcek přes nedostatečné proškolení zaměstnanců až po zastavěné únikové cesty materiálem či zbožím, nezabezpečené rampy, nevyhovující stav některých zařízení a tak dále," dodává Sokolová.