Na české železnici přibývá sebevrahů, kteří se rozhodnou ukončit svůj život tím nejdrastičtějším způsobem - skokem pod vlak. Loni se takto rozloučilo se světem 100 lidí, o sedm více než v roce 2011. Letos už 32 a čísla stále rostou.
Pro drtivou většinu Čechů je vlak poměrně spolehlivým a pohodlným dopravním prostředkem. Pro část zoufalých a depresemi sužovaných nešťastníků naopak ideální smrtící zbraň. "V minulém roce jsme zaznamenali už sto usmrcených při těchto mimořádných událostech a bylo to více než v roce 2011 asi o sedm případů. V letošním roce čekáme, že ta čísla budou velmi podobná," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.
Většina případů sebevražd na dráze si je velmi podobných. Sebevrazi si nejčastěji vybírají rušné tratě, po kterých navíc vlaky jezdí vysokou rychlostí. Drážní inspekce už proto dokonce sestavila žebříček hlavních tahů, kde je riziko zoufalého činu sebevraha největší. "V loňském roce jsme si vytipovali tři místa. Jedno z nich bylo mezi Prahou a Úvaly, druhé v okolí Havířova a třetí mezi Brnem a Blanskem," vyjmenovává rizikové tratě Drápal.
Důvod: těžké deprese
Střet s rozjetým vlakem prakticky nelze přežít, ale i výjimky existují. Z letošních třiceti dvou sebevrahů jeden svůj pokus přežil. Náraz mnohatunového kolosu do lidského těla však končí v drtivé většině případů stejně - okamžitou smrtí.
Skokem pro vlak končí svůj život většinou lidé s velmi těžkými depresemi. "Skok pod vlak je velmi drsný způsob sebevraždy a navíc velmi rychlý. Takové sebevraždy tedy páchají lidé, kteří jsou si naprosto jisti, že chtějí zemřít. Často trpí stavy méněcennosti a sebepohrdáním," popisuje tuto specifickou skupinu sebevrahů psychiatr a bývalý šéf léčebny v pražských Bohnicích Ivan David.
Jak Ivan David upozorňuje, i ty nejtěžší stavy deprese se dají zvládnout. Stačí situaci nepodcenit a navštívit včas lékaře. "Těžké deprese dnes dokážeme léčit velmi účinnými antidepresivy s vysokou pravděpodobností vyléčení," tvrdí psychiatr.
Dovést zoufalé lidi z kolejí do ordinace psychiatra se snaží i Drážní inspekce. Ve své kampani je k tomu nabádá kresleným letákem, jehož slogan hlásá: Myslíte na sebevraždu? Lehněte si u lékaře, ne na koleje.
Vlak je až pátý, vede oběšení před pistolí a jedem
V Česku se minulý rok stalo 1784 sebevražd. Většina z nich byla ryze mužskou záležitostí. Život si vzalo 1466 mužů a pouze 318 žen. Nejkrizovějším dnem bylo už tradičně pondělí, z měsíců pak vyšel nejhůře březen. Co se týče způsobu provedení, skok pod vlak nehraje zdaleka prim.
"Nejčastějším způsobem, jak lidé páchají sebevraždu, je oběšení nebo udušení. Skok pod pohybující se objekt, kterým může být právě vlak, je až na pátém místě," uvedla mluvčí Policejního prezidia Markéta Johnová.
Pro úplnost: oběšením u nás loni zemřelo 982 sebevrahů, dále se jich 175 zastřelilo, 172 otrávilo a 158 si vzalo život skokem z výšky. Co je pozitivní, počet sebevražd u nás rok od roku klesá, a to už od druhé poloviny sedmdesátých let. Vůbec nejvíce sebevražd se v Česku stalo v roce 1934, kdy si sáhlo na život přes čtyři tisíce lidí.