Nemocnice ve Vrchlabí, kterou řídí senátor za SPOZ Vladimír Dryml, má zřejmě velký problém. V zařízení totiž záhadně umírají lidé a nemocnice mění zdravotní dokumentaci pacientů. Pozůstalým vyhrožuje Dryml žalobami. Prý je připraví o miliony.
Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí prý podle informací TV Nova přivazovala některé pacienty k lůžku. Někteří pak na oddělení následné péče, kde se navíc obvykle hospitalizují pacienti mimo ohrožení života, našli smrt.
"Je to podle mě jednoznačně politický útok, protože mám určité informace, že prostřednictvím právě nemocnice mám být jako senátor zdiskreditován," bouří se šéf nemocnice Vladimír Dryml, který je zároveň senátorem za SPOZ, byť byl ve volbách zvolen za ČSSD. A pozůstalé chce žalovat o miliony.
Před zhruba třemi týdny zemřel v horské nemocnici bývalý námořník Jiří Jandourek. Nemohl sice pořádně na nohy, ale jinak byl podle svých příbuzných zcela bystrého rozumu. Rodině se Jandourek ozýval a prosil o pomoc. Po své ženě chtěl dokonce, aby volala policii, žádal také o převoz do jiné nemocnice kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu.
Svázaní pacienti
Zaměstnanci nemocnice prý totiž Jandourka před jeho smrtí přivazovali k lůžku, dávali mu sedativa. "Jestli nás chce někdo obviňovat z toho, že někoho kurtujeme, že děláme vězení, jsou to smyšlenky. Kurtuje se jenom v těch případech, kdy to ohrožuje život pacienta," hájí postup svých lidí Dryml. Jandourek měl podle něj v nemocnici k dispozici alkohol a tabák. O tom, že by ale v zařízení pil nebo kouřil, není v jeho záznamech ani slovo.
Ačkoli jednoho večera zhruba po dvou týdnech hospitalizace tvrdil vrchlabský lékař i ošetřující personál Henryce Jandourek, že její muž je naprosto v pořádku, za pár hodin zemřel. Lékař konstatoval zástavu srdce. Předběžné výsledky soudní pitvy ale mluví jinak. Smrt nastala kvůli prasklému žaludečnímu vředu. Jandourek tak musel své poslední okamžiky nejspíš prožívat ve velkých bolestech.
Dryml: Připravím vás o miliony!
Senátor Vladimír Dryml teď hrozí vdově žalobou. Prý ji připraví o miliony. "Já jsem jí řekl, že pokud se ukáže, že to, z čeho nás obviňuje, bude nepravda, tak ji zažalujeme pro pomluvu. A na tom si trvám. Protože není možné, aby někdo dával na nás jedno trestní oznámení za druhým. Pak se ukáže, že to není pravda. A ten člověk byl bez trestu," vysvětluje šéf zařízení a zákonodárce Dryml.
Tragický příběh Jiřího Jandourka není jediný, kterým se policie v nemocnici řízené senátorem Vladimírem Drymlem zabývá. "Toto není první případ o podezření ze zanedbání lékařské péče. Mohu říct, že už se jedná o třetí případ," řekla televizi mluvčí policie Královéhradeckého kraje Iva Kromšová. Vyšetřovatelé teď mají v rukou lékařskou dokumentaci pacientů.
Před několika měsíci zemřela ve Vrchlabí na témže oddělení určeném spíše k rehabilitaci starší žena. Podle rodiny byla personálem nemocnice také často přivazována k lůžku, než náhle zemřela. I v tomto případě konstatoval lékař srdeční zástavu.
Padlo první obvinění
Policie z trestného činu usmrcení z nedbalosti obvinila jednu osobu. Další dva případy podezřelých úmrtí pacientů policie pro podezření ze zanedbání povinné péče prověřuje.
Tři policií vyšetřované případy se podle Čížkovského staly loni a letos. "Vyšetřujeme je na základě oznámení fyzických osob o úmrtích v nemocnici," řekl mluvčí hradecké krajské policie Jan Čížkovský. Již obviněné osobě v případě odsouzení hrozí až šest let vězení.
Přitěžuje jí, že údajně porušila důležitou povinnost vyplývající z jejího zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce. Další bližší informace k obviněné osobě a k vyšetřování policie podle mluvčího zatím poskytovat nebude.