Vystavení sociální karty, vedení účtu, jeden výběr z bankomatu a jeden převod na účet, to vše bude zdarma, slibuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Veškeré ostatní služby si už ale příjemci dávek, pro které jsou sKarty určeny, zaplatí. Za každý další výběr z bankomatu České spořitelny dá šest korun, za "cizí" bankomat 40 Kč. A ztráta "sockarty" vyjde na 240 korun. Užívat se začnou od poloviny roku.
Sociální kartu dostanou od srpna příjemci všech dávek s výjimkou důchodů a dávek z nemocenského pojištění, tedy lidé na podpoře v nezaměstnanosti, ženy na rodičovské, zdravotně postižení, pěstounské rodiny a lidé žijící z dávek pomoci v hmotné nouzi.
Posledně jmenovaní budou jako jediní muset kartou i platit, aby se zamezilo zneužívání státních peněz např. v barech nebo hernách. Platební terminály v těchto zařízeních nebudou autorizované ministerstvem, a sociální kartu jako platební proto neuznají. Navíc bude karta sloužit jako jakási "občanka" na úřadech práce, které od Nového roku vyplácejí všechny dávky.
SOCIÁLNÍ KARTA
|
Zavedením sKaret je součástí sociální reformy, která začala platit od ledna. Od tehdy se původně měly i vydávat sockarty podobné klasickým platebním kartám. Přípravu ale zpomalil podnět na Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, který ale nakonec dal smlouvě MPSV s výhercem výběrového řízení Českou spořitelnou zelenou.
"Díky zpomalení bylo více času na detailnější projednání podmínek a výsledek jse z hlediska klientů nad rámec původních podmínek vypsaných v zadání," uvedl ministr Drábek. Jako příklad uvedl webový portál, který klientům poskytne stejný servis jako elektronické bankovnictví - přehled plateb, zůstatek na účtu a podobně.
Česká spořitelna počítá s tím, že do konce roku vydá na milion karet, podle Drábka jimi ročně na dávkách "proteče" zhruba 80 miliard korun. Ministerstvo do budoucna počítá s tím, že kontrolu ještě přitvrdí - vedle potřebné autorizace zavede elektronické účtenky, pomoci kterých bude možné zjistit, za co člověk dávky utratil. V létě se také mluvilo o možnosti vyplácet pomocí sKaret důchody. To ale Drábek odmítl s tím, že o tom nepadlo ve výběrovém řízení ani slovo.
Stát údajně České spořitelně za spravování sKaret nic platit nebude. "Vstupní náklady odhadujeme na desítky milionů, které by se nám v dlouhodobém horizontu měly vrátit na poplatcích za nadstandardní služby," řekl Dušan Baran, místopředseda představenstva České spořitelny.