Pro majitele solárních panelů na střeše rodinného domu to bývá šok. Když je vyhodí ze zaměstnání a jdou si pro podporu, zjistí, že na dávky nemají nárok. Právě kvůli výdělku ze své minielektrárny. Poslanci to teď mohou napravit.
Když si pětapadesátiletá žena z Domažlicka pořídila s manželem v roce 2009 na střechu rodinného domu malou fotovoltaickou elektrárnu, brala to jako investici do budoucna. Chtěla zhodnotit úspory a předpokládala, že se investice vrátí, takže v důchodu budou s mužem energeticky soběstační a případně jim zbude pár korun na přilepšenou.
Jenže vloni přišla o zaměstnání. Šla na úřad práce, kde jí referentka oznámila, že ji nemůže zaregistrovat jako nezaměstnanou a vyplácet jí finanční podporu, než si najde jiné místo. Důvodem je její solární elektrárna o výkonu pouhých čtyř kilowatt, která za celý rok přinesla zisk jen okolo 14 tisíc korun, tedy něco málo přes tisícovku měsíčně. Žena si zároveň musí sama platit zdravotní a sociální pojištění, které v jejím případě činilo 3638 korun měsíčně, více než trojnásobek toho, co vydělá její střešní pidielektrárna.
Příběh ženy z Domažlicka poskytla TÝDNU kancelář veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, ovšem bez jména a přesné adresy jejího bydliště. Právě ombudsmanka na základě několika stížností lidí z různých částí republiky na tento problém vloni upozornila a vyzvala úřady i zákonodárce ke změně legislativy. Znovu se ukázalo, že na státem nezvládnutý živelný rozvoj fotovoltaiky doplácejí majitelé miniaturních elektráren - na rozdíl od velkých solárních parků.
"Jsem ve velkém deficitu. Naše zákony vůbec nerozlišují, o jak velkou elektrárnu jde," napsala už citovaná žena veřejné ochránkyni práv. Poslanci teď mají šanci tuto nespravedlnost napravit, ve sněmovně leží návrh novely energetického zákona z dílny ministerstva průmyslu, který povinné licence pro malé střešní instalace do 10 kilowattů ruší.
Z údajů Energetického regulačního úřadu přitom vyplývá, že fotovoltaické elektrárny do 10 kilowatt se na celkové výrobě solárního proudu podílejí sice jen čtyřmi procenty, ovšem početně jsou nejsilnější skupinou, podle expertního odhadu tvoří bezmála polovinu z celkem přibližně 28 tisíc vydaných licencí.
* Proč ministerstvo průmyslu připravilo novelu energetického zákona?
* Jak na její znění reaguje kancelář veřejné ochránkyně práv?
* Jaké jsou zkušenosti jiných majitelů malých fotovoltaických elektráren?
* Jaká je šance, že bude novela zákona ve sněmovně přijata?
Odpovědi na tyto i další otázky se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 23. března 2015.