Česká policie nesmí zavírat běžence do uprchlických táborů na základě podezření z útěku uvedeném v takzvaném Dublinském nařízení EU. Rozhodl o tom Krajský soud v Ústí nad Labem. Unijní předpis totiž vyžaduje, aby si státy unie samy určily, co pojem "nebezpečí útěku" představuje, což Česko neudělalo.
Podle Lidových novin (LN) byla většina běženců v táborech zadržena podle Dublinského nařízení, ministerstvo vnitra však míní, že problém vyřeší novela.
Ústecký soud posuzoval případ Iráčana, který se dvěma malými dcerami mířil přes Česko za příbuznými do Německa. V květnu rodinu zadržela policie a umístila do tábora v Bělé pod Bezdězem. Zadržení zdůvodnila Dublinským nařízením pro vracení běženců do země, kde poprvé vstoupili do schengenského prostoru. Iráčan však podal žalobu, soud v červnu vyhrál, a následně byl z tábora propuštěn. Nyní už je u příbuzných v Německu.
Soud v rozsudku uvedl, že námitku proti samotnému použití Dublinského nařízení kvůli chybějící opoře v českých zákonech někdo podal poprvé. Dříve žaloby napadaly pouze průběh správního procesu, nikoli jeho podstatu, uvádí LN. Podle deníku se nyní mohou odvolat další migranti, protože z asi pěti stovek běženců v obou zajišťovacích táborech - Bělé a Zastávce u Brna - byla většina zadržena právě na základě rizika útěku podle Dublinského nařízení.
Ministerstvo vnitra kvůli ústeckému rozsudku nevydalo policii žádné pokyny, řekla LN Hana Malá z tiskového odboru vnitra. Podle ministerstva všechno vyřeší chystaná novela zákona o pobytu cizinců, která ve sněmovně prošla prvním čtením a nebezpečí útěku již definuje, píše deník.