Šéfovi lidovců Jiřímu Čunkovi se opět v plné síle připomněla jeho korupční aféra. Dnes musel společně s kolegou z vlády, ministrem práce Petrem Nečasem, vypovídat v kauze, která je jednou z větví původního korupčního skandálu. Soud Čunkovi nejprve uložil pokutu, za pár desítek minut ji však sám zrušil. Za vše mohla Čunkova nechuť vypovídat.
Senát přerovského okresního soudu se už od začátku týdne pokouší rozplést případ zlínského podnikatele Romana Vaškůje, který se údajně pokusil ovlivnit korunní svědkyni Marcelu Urbanovou v korupční kauze Jiřího Čunka.
"Vypovídal jsem už před policií, myslím, že k této věci už nemohu nic uvést," řekl hned na začátku výslechu, krátce po poledni, Čunek. Soudce Jiří Barbořík jeho vysvětlení neuznal a rovnou na místě mu uložil pořádkovou pokutu ve výši dvacet tisíc korun. "Podám stížnost," reagoval v soudní síni Čunek.
Čunek: Nemá to úroveň
Nepřijemná kauza. I pro Nečase |
Hned od prvního okamžiku bylo patrné, že Nečas vyrazil do Přerova jen s největším sebezapřením. "Je to zabitý den," řekl poněkud nakvašeně, když jej při vstupu do soudní budovy prohledávala justiční stráž. V samotné soudní síni zašel ještě dál. Ke kauze toho mnoho neřekl, neopomněl do protokolu nadiktovat, že je nerad spojován s Čunkovým korupčním problémem. "Nechci žádné svědečné, jen cítím újmu na cti," řekl soudci.
"Jak to myslíte?" neskrýval překvapení soudce. "Jsem spojován s případem, s nímž nemám nic společného. Nikdy jsem neměl. A nikdy mít nebudu," odpověděl ministr. Když Nečas opouštěl soudní budovu, představil i vlastní analýzu celé kauzy. Nechápal především důvod, proč si jej soud předvolal v jedné z okrajových větví korupčního skandálu.
"Myslím, že je to další palivo, kterým získává přerovské státní zastupitelství a ostravská expozitura protikorupční policie možnost to dále držet při životě. Proč jsme byli s Čunkem předvoláni ve stejný okamžik? Proč nás soud postavil vedle sebe, abyste si nás mohli pěkně vyfotit? Já si o tom myslím své," rozloučil se s novináři. |
Jiný výklad má advokát Bořivoj Šubrt. Soudce couvl před Čunkovou imunitou příliš rychle. "Ústavní ochrana se vztahu jen na osobu zákonodárce, ne na případy třetích osob," řekl pro TÝDEN.CZ Šubrt. Čunek měl podle něj tedy stejnou povinnost svědčit jako kterýkoli jiný občan.
Vaškůj se s komplici podle obžaloby koncem února 2007 pokusil uplatit Urbanovou, která tvrdila, že Čunek převzal půlmilionový úplatek. Požadoval prý po ní, aby změnila svou výpověď. Podle médií jí za to údajně nabízeli 750 tisíc korun. Vaškůj tvrdí, že celou akci připravil jako cílenou provokaci. Chtěl prý Urbanovou přimět k tomu, aby si sama řekla o úplatek a tím se zdiskreditovala. O uplácení podle něj nemůže být řeč. Žalobce jej obžaloval z křivé výpovědi, podplácení a z pokusu o nadržování.
Nečas: Zabili mi denSoudce si přitom dnes předvolal na svědeckou lavici i ministra Nečase. "Je to zabitý den, co vám budu vyprávět," svěřil se ještě před vstupem do soudní síně ministr Nečas. Soudce se jej pak ptal, zda si pamatuje na telefonický hovor, který v inkriminované době vedl právě s Jiřím Čunkem. Navíc Nečase jeho asistentka informovala, že "po Vsetíně chodí lidé jako emisaři ODS a řeší kauzu Čunek". Ministr a místopředseda ODS Nečas si ovšem vzpomněl pouze, že Čunka upozornil na "možnou provokaci".
Vicepremiér a šéf lidovců je stále přesvědčen, že celé vyšetřování bylo předem připravené spiknutí. Dodnes ovšem nepředložil jednoznačné důkazy o zmanipulování kauzy. "Od začátku to bylo vymyšleno, to, co prožíváme dnes, jsou jenom důsledky výmyslu, kampaně a cílené práce někoho," prohlásil Čunek a víc nechtěl případ Vaškůj rozebírat.
Přerovský soud nakonec líčení v kauze Vaškůj odročil, korupční příběh spojovaný se jménem Čunek se tak znovu bude propírat v červnu.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková