Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil viny bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka a někdejší zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou v souvislosti se zveřejněním odměn bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase a jeho nynější manželky Jany Nagyové (nyní Nečasové). Obžaloba Randáka s Pikorovou viní z neoprávněného nakládání s osobními údaji, které prý výrazně zhoršilo pověst Nagyové. Podle soudu ale skutek není trestným činem.
Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně Martina Adámková se proti němu na místě odvolala. Kauzou se tak ještě bude zabývat pražský městský soud.
"Dokazováním bylo prokázáno, že se skutek stal, nicméně tento skutek není trestným činem, neboť nebyly naplněny všechny zákonné znaky žalovaného přečinu," odůvodnila verdikt soudkyně Dana Šindelářová. Zveřejnění odměn Nagyové podle ní nebylo ani přestupkem.
Žalobci tvrdí, že Pikorová, která pracovala jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala v roce 2011 dvě z těchto pásek členovi správní rady protikorupčního fondu Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích. Randák údajně dokumenty předal internetovému deníku Insider, který je loni v lednu zveřejnil. Obžalovaní tak prý závažným způsobem zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové. Státní zástupkyně proto v dnešní závěrečné řeči oběma navrhla uložení "výchovného" trestu při spodní hranici sazby, která činí jeden až pět let.
"Jsem spokojený s tím, že soud rozhodl, jak rozhodl. Jsem trochu udiven z z odvolání státní zástupkyně, mám takový pocit, že jednala z něčího pokynu," řekl novinářům po vynesení rozsudku Randák, který svou vinu od počátku odmítá. Pikorová využila svého práva odepřít výpověď a hlavního líčení se neúčastnila.
Podle informací, které v srpnu uvolnilo současné vedení úřadu, si Nagyová v posledních dvou letech zřejmě přišla až na 998 tisíc korun ročně. K tomu dostávala statisícové odměny, které jen za rok 2011 činily 1,22 milionu.
Minulé vedení úřadu vlády nechtělo platy svých zaměstnanců zveřejňovat, a to navzdory opakovaným dotazům ze strany médií, která upozorňovala na nestandardní výši odměn Nagyové a spekulovala o jejím mileneckém vztahu s ženatým premiérem Nečasem.
Nečas tehdy vztah popíral, po pádu vlády se ale rozvedl a s Nagyovou se nedávno oženil. K soudu ve středu ani napodruhé nepřišel, ačkoliv byl předvolán jako svědek. Tentokrát se omluvil kvůli pracovní neschopnosti, minule, když vypovídala Nagyová, poslal omluvenku "z rodinných důvodů".
"Přijde mi dost nefér ze strany kohokoliv se do něj příliš trefovat, protože myslím, že člověk, který nechá nezákonně sledovat svého životního partnera, je sám o sobě už postižen dost," komentoval to Randák. "Navíc sňatek s paní Nagyovou celou tu záležitost ještě umocnil a vyhrotil. Takže myslím si, že on si užije svoje," dodal.
Nagyová čelí v současné době obvinění v případu údajného uplácení trojice exposlanců ODS a v kauze zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší ženy Radky a dvou zaměstnanců úřadu vlády.
Podle státní zástupkyně prokazuje vinu Randáka a Pikorové především policejní výpověď samotné Nagyové. Žena v ní uvedla, že po zveřejnění svých výplatních pásek zaznamenala citelnou změnu v chování svého okolí. Dostávala prý také anonymní e-maily a její dcery špatně snášely matčiny karikatury v novinách. Pikorovou Nagyová označila za jedinou osobu, která měla přístup k jejím páskám. Při červencové výpovědi před soudem už však Nagyová, kterou tehdy eskorta přivezla z vazby, odpovídala na otázky většinou jen "nevzpomínám si" nebo "už nevím". Zdůraznila, že oznamovatelem trestného činu nebyla ona, ale úřad vlády, a že ona sama nepožaduje žádnou finanční kompenzaci.
Žalobkyně ve středu argumentovala i tím, že skutek je nutno vnímat v kontextu doby, kdy se stal, a nikoliv v kontextu dneška, kdy je Nagyová mediálně známá. Randákův advokát Petr Kočí ale poznamenal, že média psala o Nagyové i v jiné souvislosti než se zveřejněním jejích odměn. Připomněl, že novináře zajímala například výše jejího platu na ministerstvu práce v době, kdy tam byl Nečas ministrem. Později se psalo také o jejím údajně nestandardním studiu na Univerzitě J.A. Komenského a částečně opsané diplomové práci.
Podle Kočího panoval v systému tištění a vydávání výplatních pásek na úřadu vlády nepořádek. Vzít pásky nebo opatřit si jejich kopie prý vedle Pikorové mohly i desítky dalších lidí.
Soud osvobodil Randáka v případu odměn Jany Nagyové
Domácí
23. 10. 2013 11:12Karel Randák.
Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík, ČTK