Soud poslal Krejčíře do nemocnice, o kauci nerozhodl

Domácí
25. 11. 2013
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř.

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, který byl v pátek v Jihoafrické republice zatčen kvůli podezření z únosu a pokusu o vraždu, bude vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu převezen do nemocnice. Rozhodl o tom soud v Johannesburgu, který zároveň odložil jednání o případném propuštění na kauci na příští pondělí. Komentátoři výrok soudu interpretují jako částečné Krejčířovo vítězství a selhání prokuratury, která nenašla argumenty pro setrvání podnikatele ve vazební cele.

Jihoafrická média a veřejnost nejnovější dění kolem Krejčíře bedlivě sledují, protože Čech se po šesti letech stal v JAR díky svým aktivitám poměrně známou postavou, která je spojována s místním podsvětím. Novináři Krejčíře podezírají, že je zapleten do více než desítky vražd a dalších trestných činů; policii ani soudům se však nikdy nepodařilo žádnou vinu prokázat a Krejčíř sám podobná tvrzení odmítá.

Dnešní jednání soudu na jižním předměstí Johannesburgu provázela přísná bezpečnostní opatření. Soud podle Krejčířových advokátů obdržel varování, že v budově se na podnikatele někdo chystá zaútočit, proto na místě zasahovala jednotka rychlého nasazení a policisté se psy, kteří hledali případnou výbušninu. Kvůli hrozbě byla budova vyklizena a do soudní síně nesměla veřejnost ani novináři.

Soudce Ramarumo Monama nakonec rozhodl pouze o naléhavé žádosti v souvislosti s Krejčířovým údajně špatným zdravotním stavem, nikoli o kauci, jak se původně předpokládalo. Po vyslechnutí názoru lékařů, které si v neděli předvolali Krejčířovi právníci i prokuratura, poslal Krejčíře do nemocnice. Podle odborného dobrozdání prý obviněnému hrozí selhání ledvin. Na dnešním slyšení přišla řeč i na obvinění, že policisté Krejčíře při výslechu mučili, to však nakonec ve verdiktu soudu nehrálo roli.

Soud také poprvé uvedl jméno druhého obviněného v případu, kterým je Desai Luphondo. Žádné další podrobnosti však neodtajnil, a tak se o činu, z nějž je Krejčíř podezřelý, dál nic bližšího neví. List Mail & Guardian pouze napsal, že zatčení nejspíš souvisí s červnovým údajným únosem v Ermelu v provincii Mpumalanga a s útokem v East Randu, který patří k Johannesburgu.

Zatčením před třemi dny vyvrcholilo období, kdy se o Krejčířovi jihoafrická veřejnost dozvídala informace prakticky denně. Před dvěma týdny, 12. listopadu, vybuchla nálož v Krejčířově podniku Money Point. Zahynuli dva lidé včetně dalšího českého uprchlíka Jana Charváta. Po explozi byl zadržen šéf této směnárny Bulhar Ivan Savov, který je obviněn z rozsáhlého bankovního podvodu a čeká ho soud. Několik dní poté daňové úřady v JAR oznámily, že obstavily jmění Krejčíře, jeho manželky a desítek na něj napojených společností, a to údajně v souvislosti s daňovými nedoplatky v přepočtu ve výši desítek milionů korun.

Kromě toho byli v září a v říjnu zavražděni dva Krejčířovi blízcí spolupracovníci a list Sunday Times přinesl informace, že si Čech údajně najal zabijáka na likvidaci svých rivalů. Podle médií měl v roce 2009 vraždit i v Praze, ale akce se nepovedla. Krejčíř všechna obvinění a tvrzení o spojení s organizovaným zločinem popřel. Jeho matka pak vypsala odměnu na dopadení útočníků, kteří stáli za výbuchem ve směnárně a také za dalším údajným pokusem o Krejčířovu vraždu letos v červenci.

Krejčíř je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy tam přicestoval s falešným pasem ze Seychel. České policii unikl v roce 2005 při domovní prohlídce. V ČR byl poté Krejčíř nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik a české úřady se už léta neúspěšně pokoušejí prosadit jeho vydání zpět do vlasti.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaTV BarrandovPředplatné