Soudce Šott: Bárta a Škárka měli být odsouzeni

Domácí
1. 7. 2013 13:55
Poslanci Vít Bárta a Jaroslav Škárka.
Poslanci Vít Bárta a Jaroslav Škárka.

Předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott je nadále přesvědčen, že osvobodit lídra Věcí veřejných Víta Bártu a bývalého místopředsedu strany Jaroslava Škárku byla chyba. Jak uvedl deník  Právo, byl k tomu prý donucen Městským soudem v Praze, tedy odvolací instancí, konkrétně senátem vedeným Jarmilou Löffelmanovou. "Oba měli být odsouzeni," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ soudce Šott.

Senát vedený Janem Šotem odsoudil loni v dubnu Bártu k podmíněnému trestu za podplácení a Škárku k třem letům vězení za podvod. Odvolací soud v listopadu téhož roku odsuzující verdikt zrušil a nařídil Šotovi a jeho přísedícím oba muže obžaloby zprostit, jelikož údajně jejich skutky nejsou trestnými činy.

Podal jste ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi podnět k stížnosti pro porušení zákona v této kauze. Co může takový krok přinést?

Pro tento případ v podstatě nic, ale bude to důležité rozhodnutí pro rozhodování v dalších podobných případech. Ale o tom je předčasné spekulovat, jelikož pan ministr se zatím nerozhodl, zda stížnost pro porušení zákona podá.

Soudce Jan Šott.S dovoláním, které proti osvobozujícímu verdiktu podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, je to to ale jiné.

Ano. Pokud by Nejvyšší soud jeho dovolání vyhověl a zrušil pravomocný rozsudek, vrátila by se věc znovu k nám a rozhodovalo by se znovu.

Domníváte se, že to tak dopadne?

Je těžké něco takového předjímat. Uvidíme, jak to dopadne.

Ale ze zkušeností, které máte, na to jistě máte nějaký názor?

K tomu bych se nechtěl dopředu vyjadřovat.

Řekl jste, že Městský soud v Praze flagrantně porušil trestní řád. Můžete být konkrétní?

Konkrétně porušil paragraf 259 trestního řádu. (V něm se mimo jiné uvádí, že odvolací soud může věc vrátit soudu prvního stupně pouze v případě, že zjistí vady, které nemůže odstranit sám, respektive je-li nutno provádět rozsáhlé a obtížně proveditelné doplnění dokazování - pozn. red.)

A to v této kauze nebylo třeba?

Nikoli. Ani nám nic podobné odvolací soud nenařídil.

Kdybychom hypoteticky uvažovali o tom, že se vám věc vrátí zpět na stůl, jste si vědom něčeho, co byste udělal jinak?

Ne, to nejsem.

Takže jste přesvědčen, že váš odsuzující rozsudek byl v pořádku?

Domnívám se, že ano. Pánové Bárta a Škárka měli být odsouzeni.

Městský soud v Praze měl tedy podle vašeho názoru rozhodnout sám, nikoli vás k tomu donutit.

Nepoužil bych slovo donutit. Městský soud má právo vyjádřit svůj právní názor, ale v případě, jako je tento, jsem přesvědčen, že mohl rozhodnout sám, nikoli věc vracet.

Když jste dostal pro vás závazné rozhodnutí Městského soudu v Praze, mohl jste se například z případu vyloučit pro podjatost?

Nemohl. Něco takové není důvodem, abych se vyloučil pro podjatost z projednávané věci.

Autor: - ajo -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ