Soudce v kauze zmanipulovaných konkurzů pochybil
17.05.2007 12:21
Předseda senátu Jiří Bernát závažně pochybil v kauze soudce Jiřího Berky, když
zrušil zajištění majetku obžalovaných.
Rozhodl tak olomoucký vrchní soud, píše čtvrteční Právo. Mluvčí Petr Angyalossy uvedl, že vrchní soud o zajištění majetku obžalovaných v kauze údajně zmanipulovaných konkurzů skupiny okolo severočeského krajského soudce Berky rozhodl v březnu. V nejbližších dnech rozhodne o případné podjatosti soudce Bernáta. Bernát závažné pochybení odmítá.
"Rozhodnutí soudce Bernáta rušící zajištění majetku obžalovaných bylo zrušeno. Soud rozhodl předčasně, vyšel z nesprávného ustanovení," řekl Právu mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy. Soud tak dal za pravdu žalobkyni Daniele Smetanové z pražského vrchního zastupitelství, která proti Bernátově rozhodnutí podala stížnost. Podle mluvčího je majetek zajištěn.
Rozhodnutí vrchního soudu je podle soudce Bernáta několik měsíců stará záležitost, na kterou sám upozorňoval. "Já odmítám, že jde o závažné pochybení. Jde prostě o průběžné jednání, v němž soudce rozhodl, tak jak rozhodl, a vrchní soud to zrušil. Nyní se nadále ověřuje, jaký je konkrétní stav majetku," řekl Bernát. V jednání však nemůže táborský senát pokračovat, dokud olomoucký vrchní soud nerozhodne o podjatosti Bernáta. Odebráním kauzy táborskému senátu by se mohlo líčení kvůli rozsáhlosti spisu protáhnout i o několik let.
Námitku proti podjatosti podala státní zástupkyně Daniela Smetanová, protože Bernát označil podnět vrchního státního zastupitelství k finanční kontrole soudu za šikanu a ovlivňování nezávislosti soudce. Spis obdržel Vrchní soud v Olomouci v úterý. "Státní zástupkyně se odkazuje na vyjádření soudce ke kauze během líčení i pro média. My je nyní musíme prověřit. Budeme rozhodovat o stížnosti státní zástupkyně proti rozhodnutí soudce Bernáta, že podjatý není," vysvětlil Angyalossy. Rozhodnutí by mělo padnout během několika dní.
Obstavení majetku obžalovaných vedlo Bernáta k rozhodnutí, proti němuž mělo státní zastupitelství výhrady. Kvůli tomu, že soud vyhověl některým obžalovaným, kteří mají obstavený majetek, a platil za ně zálohy na obhájce, podalo zastupitelství podnět na finanční kontrolu soudu. Bernát uvedl, že o zálohách pro obhájce rozhodl v rozporu se zákonem, aby nenarušil průběh procesu. Noví obhájci by se s materiály seznamovali tři až pět měsíců a náklady na obhajobu by byly podle Bernáta mnohem vyšší. Ministerstvo spravedlnosti, které kontrolu provedlo, se zatím k jejím závěrům nevyjádřilo.
V kauze je nyní obžalováno devět lidí. Zpovídají se ze zločinného spolčení, zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Nejvyšší soud k případu přidělil také korupční aféru Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). V ní je stejně jako v konkurzním případu obžalován vysokoškolský pedagog Vladislav Větrovec, dále je stíhán bývalý sekční šéf NBÚ Vladimír Šíša a Větrovcův kolega Jan Harangozzo.
Policie odhalila podvody s konkurzy v roce 2003 díky podezřelému konkurzu na Union banku. Skupinu pak policie obvinila za zmanipulování dalších konkurzů.
Foto: Tomáš Novák
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.