Soudcovská unie chce do novely zákona o soudech a soudcích propašovat institut emeritního soudce. Oficiální důvod? Pomohl by justici vyplnit díry po chybějících soudcích a navíc by z ní zmizeli přesluhující a nestíhající soudci. Za nápadem soudcovské unie je však také snaha zajistit lidem v talárech lepší peníze na penzi a motivovat je tak k odchodu do důchodu.
Že justici trápí soudci v důchodovém věku, kteří nestačí pracovnímu tempu, cítí i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. Ten si jako jeden ze svých hlavních cílů vytyčil právě zrychlení soudních řízení.
"Jsou soudci, kteří i v pětašedesáti podávají skvělé výkony, ale jsou mezi nimi i unavenější kolegové," připustil ministr nedávno v rozhovoru pro časopis TÝDEN.
Důchody soudců v evropských státech |
Rakousko max. 80 % z průměrné mzdy za minimálně posledních patnáct let Belgie 75 % z platů za posledních pět let Estonsko 75 % z poslední mzdy Chorvatsko 50 % z průměru mezd v soudcově třinácti nejlépe hodnocených letech Francie 40 % z poslední mzdy Maďarsko 35 % z poslední mzdy Česko 17 % (dle modelu výpočtu mzdy) Zdroj: Soudcovská unie ČR |
Řešení? Podle čestného prezidenta Soudcovské unie Jana Vyklického je jednoduché. Spočívá ve zřízení institutu emeritního soudce, takzvaného soudce v záloze. Ten by byl schopný kdykoli navléci talár a opět řídit senát. Co za to? Soudcovská penze na úrovni okolních států (viz rámeček Důchody soudců v evropských státech).
Povolán ze zálohy
V Praze podle ministerstva spravedlnosti odešlo v poslední době na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou kolem čtyř desítek soudců a soudkyň. "A právě oslabení soudu by se dalo pokrýt z těchto záloh," říká Vyklický.
Soudce by tak do důchodu vlastně nikdy neodešel, jeho mandát by zanikl buď smrtí, rozhodnutím kárného senátu a nebo vzdáním se taláru. Současný zákon o soudech a soudcích říká, že soudci končí mandát dovršením sedmdesátky.
Jenže omezení soudcovského věku zákonem, jak opatrně naznačuje Vyklický, jde proti ústavě. V ní má totiž soudce zaručený talár doživotně. "Pokud zákon o soudech a soudcích najednou obsahuje ustanovení, které ten princip upřesňuje nebo stanovuje věkovou hranici, tak se podle našeho názoru dostává do kolize s ústavou."
V celém plánu soudcovské unie hrají důležitou roli peníze. Po odchodu do důchodu začne soudcům na účet chodit místo osmdesátitisícového platu necelých patnáct tisíc. A přesně to je hlavní důvod, proč se na soudech často zuby nehty drží lidé v taláru, kteří na svou práci prostě nestačí.
"Ekonomický pád je strašný a vůbec neodpovídá nastaveným potřebám," tvrdí Vyklický. Soudcům proto podle něj nemůže mít nikdo za zlé, že chtějí "úřadovat" tak dlouho, jak jim to okolnosti dovolí.
Přesluhující soudci navíc většinou nestačí a efektivita soudu se vytrácí.„Významná část soudců by přitom kolem šedesátého pátého roku byla připravena za důstojných podmínek odejít a uvolnit tak místa mladým soudcům, kteří jsou výkonnější, operativnější a jazykově vybavenější," dodává Vyklický.
Hluší politici
Jediným problémem je, že politici na volání soudců neslyší. Ani dosavadní poměrně dobré vztahy na ose šéf resortu spravedlnosti - soudci však k protlačení požadavku emeritního soudce nestačí. Při nedávném rozhovoru pro časopis TÝDEN dokonce ministr nevěděl, co by zmiňovaný institut měl reprezentovat.
Téma však nebylo nikdy ministrem přijato podle Vyklického především proto, že není politicky průchodné. "Proto musíme najít politiky, kteří budou mít odvahu se do toho pustit. Logicky by to měl být ministr spravedlnosti," říká Vyklický.
Foto: Karel Šanda