Britské studio Aardman, které se soudí s českým Vodafonem o 16 milionů kvůli kampani s ovcí, je o další krok blíž k vítěznému konci sporu. Znalec, jehož ustanovil soud, dal za pravdu Britům, kteří jsou rozhořčeni nad nezákonným obšlehnutím jejich populární ovečky Shaun. "Zvíře z kampaně se dá nazvat napodobeninou," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ znalec, vedoucí grafické katedry VŠUP Jakub Zich. Podle jeho mínění by měl Vodafone uznat, že udělal chybu.
"Při zkoumání odborným okem dospějete k tomu, že ovečky mají tak drobné rozdíly jako třeba dvouvaječná dvojčata. Je mezi nimi velká podobnost, která se dá nazvat napodobeninou," podotkl znalec Jakub Zich, který například zpracovával posudek ve sporu kolem pokračování Saxány - Saxána a lexikon kouzel, kdy se tvůrci v rámci přípravné fáze filmu přetahovali o výtvarnou podobu 3D postav.Jakub Zich, odborník VŠUP, která má status znaleckého ústavu, se podivil, že si Vodafone, jako velká nadnárodní společnost neohlídala tvorbu ovcí pro reklamní kampaň. "Je to nešikovná situace. Myslím si, že to měli mít pod kontrolou," podotkl. V rámci výslechu u soudu byl tázán, zda zná genezi kampaně. "Netuším, kdo ji dělal, a ani bych to vědět nechtěl," uvedl.
Právní zástupce žalobce, tedy studia Aardman, Pavel Kolesár byl s vyzněním posudku spokojen. "Znalecký posudek je v náš prospěch, stejně jako předchozí dva," podotkl. "Takže se domnívám, že by i soud měl rozhodnout v náš prospěch," dodal. Žalovaný Vodafone posudek opět rozporoval.
Další posudek?
Jednání bylo odročeno na neurčito. Soud uložil žalobci, aby doplnil své tvrzení týkající se bezdůvodného obohacení. "Máme se vyjádřit k tomu, kde všude byla reklama v inkriminovanou dobu použita. Soud pak zřejmě ustanoví znalce z oboru ekonomiky a oceňování, který by měl zjistit, jaké obohacení vzniklo," míní Pavel Kolesár.
Skoro dvojnice Shauna z populárního seriálu Wallace a Gromit světoznámého britského filmového studia Aardman Animation Ltd, ovečka z rozsáhlé reklamní kampaně české divize telefonní společnosti Vodafone, zaplavila televizi, tisk, billboardy i internet před Vánocemi 2007. Britové se ihned obrátili na Vodafone s tím, že použil jejich živočicha bez licence. Vzhledem k tomu, že se žádné solidní odezvy nedočkali, podali žalobu, v níž požadují 15,8 milionu korun za bezdůvodné obohacení. "Ke sporu vůbec nemuselo dojít, kdyby se Vodafone choval korektně a požádal o licenci, jak je to v civilizovaných zemích běžné," tvrdí Pavel Kolesár.
Ve společnosti Vodafone jsou přesvědčeni, že jejich přežvýkavec není plagiátem, ale "výsledkem nezávislé tvůrčí činnosti reklamní agentury". Tvrdí to ředitel právního oddělení společnosti Jan Klouda. Jejich reklamní chlupáč vznikl pomocí 3D animace, není z plastelíny jako britský Shaun. Obě zvířata se podle mínění Vodafone liší tvarem očí, nozder i velikostí kopyt. Suma, o niž ve sporu jde, jim podle slov právníka "přijde jako přinejmenším odvážná". Právník uvedl, že nejsou si "vědomi porušení, za něž by takovou částku mohli požadovat". Smírné řešení pro ně není akceptovatelné.
Ve Vodafonu se domnívají, že i Aardmani mají máslo na hlavě. Právník Klouda pro časopis TÝDEN poukázal na to, že Shaun z roku 1995 "je prakticky stejný jako o čtrnáct let starší původní ovečka ze seriálu Pošťák Pat". Soudní při nevzdávají a věří, že uspějí. "Spor vnímáme spíše jako při o svobodu tvůrčího projevu. I proto věříme, že nakonec dopadne dobře," podotkl právník.
Spor o ovečku Shaun: znalec "potopil" Vodafone
Domácí
2. 5. 2013 06:38
Ovce z kampaně Vodafone.
Autor: - ajo - Foto: archiv