Ani po den staré nabídce jednokorunového bydlení v domě v Truhlářské ulici v centru Prahy neutichly protesty sympatizantů squattingu. Na Palackého náměstí se jich na pokojném setkání sešlo několik desítek. Hlavní heslo shromážděných? Vraťte nám Miladu.
"Tři byty za celou Miladu nejsou řešení," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mladá squatterka z Německa (na snímku ze střechy vily Milada zcela vpravo). "Nevejdeme se tam a prostory nejsou vhodné pro naplnění nezávislou kulturou," zdůvodňovala, proč tři byty pro patnáct lidí v Truhlářské ulici, které jim v pátek dohodil ministr Michal Kocáb, situaci squatterů z Milady nevyřeší. Podle ní úterním násilným vyklizením kultovního squatu, v němž strávila posledních osm měsíců života, zmizel z Česka poslední "skutečně nezávislý" prostor.
ČTĚTE TAKÉ: Squatterům z Milady nabídl Kocáb jiný dům
Střechu vily Milada opustili poslední dva squatteři
Sama v Miladě nejen žila, ale také tvořila. "Se squaty třeba v Berlíně, kde jsem také pobývala, se Milada vůbec nedá srovnávat. Má neopakovatelnou atmosféru," vzpomíná na pražský squat mladá Němka. Během vyprávění dál rozdává kolemjdoucím letáky, které se snaží přiblížit squatting i životní filozofii jeho vyznavačů. "Squat Milada byl v dlouhodobém procesu rekonstrukce, takže se v jeho okolí nacházely věci, které měly být později využity uvnitř domu," vysvětluje text z letáku kupříkladu nepořádek v okolí Milady.
Na několika plakátech povalujících se kvůli dešti mezi stromy a lavičkami se squatteři snaží upozornit především na to, že za binec, který zachytili fotografové a kameramani uvnitř squatu Milada po jeho násilném vyklizení, jsou zodpovědní členové agentury, která je vyhnala pryč.
GLOSA MARTINA FENDRYCHA:
Buďme squattery!
Na Palackého náměstí se v sobotu odpoledne sešla různorodá společnost převážně mladých lidí, kolem kterých neúnavně pobíhalo několik psů. Squattery přišel podpořit i Tomáš Prchel, student prvního ročníku Akademie výtvarných umění. "Bydlím sice s rodiči, ale v Miladě jsem tvořil, navštěvoval koncerty a další akce," říká. Při tom se pod sochou Františka Palackého opírá o velké plátno, na němž vyobrazil právě vilu Milada.
Někteří ze squatterů pak po skončení akce obsadili nevyužívaný a chátrající statek Cibulka v pražských Košířích. Prý jen na dnešní den.
V Truhlářské ulici je zatím klid
Zatímco Palackého náměstí žilo odpoledne setkáním squatterů, kolem domu čp. 11 v Truhlářské ulici, který patří podnikateli Petru Svinkovi, byl klid. Na zvoncích u vchodu je sice devět jmenovek, ovšem na zvonění nikdo nereaguje, nepohne se ani záclona. "Tady je to mrtvý, nic se tady neděje. Kdyby se někdo stěhoval dovnitř, všimnul bych si," ubezpečuje hlídač Jaroslav Štok z nedalekého obchodního centra Palladium.
V domě přitom bydlí ještě jiní nájemníci. Jedna obyvatelka domu se již v pátek pro média vyjádřila, že majitel chce nastěhováním squatterů zřejmě dostat z domu zbývající nájemníky.
Svinka je předsedou představenstva firmy Bau-invest Soukenická 12, a. s., která dostala od pražských památkářů pokutu 1,2 milionu korun za vybourání části historického domu v Soukenické ulici.
Paroubek: Kocáb o životě asi moc neví
Skutečnost, že Kocáb hledá bydlení squatterům, považuje předseda ČSSD Jiří Paroubek za zvláštní a výstřední. "Možná to patří k jeho naturelu. Věřím, že bude mít stejnou starost i o ty, kteří nemají na nájemné," řekl Paroubek s tím, že Kocáb toho asi o životě moc neví.
Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek