Starost o turistické stezky. Ochrání je speciální zákon?

Domácí
8. 12. 2016 11:01
Značení turistických tras a jejich údržbu by mohl upravit zvláštní zákon (ilustrační foto).
Značení turistických tras a jejich údržbu by mohl upravit zvláštní zákon (ilustrační foto).

Značení a údržbu turistických tras by mohl upravit zvláštní zákon. Podle předlohy, kterou podali poslanci KDU-ČSL, by vlastníky značení byly přímo ze zákona Klub českých turistů a Horská služba. Klub turistů by měl na starosti označování nových tras. Za zničení nebo poškození značek, případně za neoprávněné značení turistické trasy by lidem hrozila podle normy až pětitisícová pokuta.

Jednoznačné zakotvení principů budování sítě turistických tras a jejich ochrany je podle předkladatelů návrhu nezbytné. "Dosavadní instrumenty právní ochrany, kterých by bylo možno v této oblasti využít, jsou roztříštěné, neúplné a nepřehledné," stojí ve zdůvodnění předlohy, kterou nejprve posoudí vláda.

"Turistické značení používáme snad úplně všichni: malé děti, rodiny s dětmi, senioři. Je to důmyslně propracovaný systém, který obdivuje, dá se říci, Evropa a svět a který tady má tradici od roku 1889," řekl předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Takto propracovaný systém je podle něj nutné chránit nejen před poškozováním, ale třeba i před zdvojováním nebo "lidovou tvořivostí".

"Klub českých turistů značí turistické trasy od roku 1889, čili už skoro 130 let. A stále více nám chybí ten právní podklad. Na značení turistických tras přispívá stát prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj, přispívají nám na ně všechny kraje a spousta dalších obcí, ale nemáme žádnou právní osnovu na to, jak tyto trasy udržovat, jak je rozvíjet, jak je aktualizovat," řekl novinářům předseda rady značení klubu Karel Markvart. A právě v tom by zákon mohl pomoci, dodal.

Zákon by taky mimo jiné stanovil, že by Klub českých turistů musel při zřizování a změnách turistických značených tras spolupracovat například s obcemi, kraji, úřady ochrany přírody a s Horskou službou. Nutný by byl také souhlas vlastníků pozemků.

Značení by mohli provádět jen kvalifikovaní značkaři. Předloha by jim dala právo vstupovat na cizí pozemky a vjíždět do lesa motorovými vozidly.

Pouze na vlastní nebezpečí

Turisticky značené trasy by lidé využívali ze zákona na vlastní nebezpečí. Vlastníci pozemků by neodpovídali za škody na životě, zdraví a majetku, které by vznikly "působením přírodních sil a procesů, zejména sesuvem půdy, padáním kamenů, pádem stromů nebo jejich částí a pádem lavin".

Předloha nepojednává o hrazení zřizování a údržby značení turistických tras. Roční náklady na údržbu se podle předkladatelů pohybují mezi 14 až 15 miliony korun, pokryjí je příspěvky ministerstva pro místní rozvoj a krajů. Značkaři pracují bez nároku na odměnu. Klub českých turistů spravuje podle údajů v důvodové zprávě přes 36 tisíc kilometrů pěších tras v celkové hodnotě kolem 13 milionů korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kalousek Rostislav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ