Letní čas nemá významný negativní vliv na lidský organismus, ale také nepřináší žádné úspory. Proto jej zachováme, tvrdí ministerstvo práce a sociálních věcí. To nyní zaslalo do připomínkového řízení návrh nařízení vlády, který stanoví termíny, v nichž bude letní čas v letech 2017 až 2021 zaveden.
Zavedení letního času přitom nemá významnější vliv na hospodářská odvětví země, zejména na zemědělství, dopravu a cestovní ruch, odvolává se ministerstvo na průzkum Evropské komise. "Některé členské státy provedly analýzy a studie, zda zavedení letního času má vliv na spotřebu elektrické energie z důvodu prodloužení denního světla. Bylo zjištěno, že úspory ve spotřebě elektrické energie v období s letním časem jsou ve srovnání se zbytkem roku minimální," uvádí se v důvodové zprávě k návrhu nařízení vlády.
Pokud jde o vliv změny času na lidské zdraví, obsahuje uvedená zpráva Evropské komise jen stručné závěry dvou studií provedených ve Finsku v letech 2003 a 2004, které zkoumaly vliv změny času na organismus v měsíci březnu, a to na vzorku deseti osob. Ve studiích byl zjištěn určitý vliv na spánek a přirozený biorytmus člověka v průběhu čtyř dní po dni, ve kterém došlo ke změně času. "Zpracovatelé uvedených studií však upozornili, že vzhledem k malému počtu zkoumaných osob nelze ze zmíněných studií vyvodit závěry pro celou populaci," konstatuje ministerstvo.
Evropská komise však podle něj konstatuje, že zavedení letního času je nadále vhodné proto, že se tím podporují volnočasové aktivity občanů, a to vzhledem k delší době denního světla, neboť se přece jen vytvářejí určité úspory energie. Dalším důvodem je zachování harmonizace kalendáře pro řádné fungování vnitřního trhu (například jízdní a letové řády).
Období letního času bude v následujících letech, podobně jako od roku 2002, začínat poslední nedělí v měsíci březnu a skončí poslední nedělí v měsíci říjnu, kdy se hodiny posunou o šedesát minut dopředu.
Letní čas se uplatňuje ve všech evropských státech s výjimkou Ruska, Běloruska, Islandu, Grónska a norských ostrovů Jan Mayen a Svalbard. V Česku byl letní čas trvale zaveden v roce 1979.