Evropská unie chce skoncovat s nezaměstnaností mladých lidí, a to tím, že jim stát povinně zajistí pracovní místo nebo rekvalifikační kurz. Předpokládá to první návrh Evropského pilíře sociálních práv, který v pondělí na svém zasedání projednala česká tripartita. Návrh vypracovala Evropská komise.
"Všichni lidé do 25 let mají do čtyř měsíců od ukončení formálního vzdělávání nebo od okamžiku, kdy se stali nezaměstnanými, získat kvalitní pracovní nabídku, nabídku dalšího vzdělávání, učňovské místo nebo stáž," konstatuje se v navrhovaném dokumentu. Tento postup má platit povinně v zemích eurozóny, ale dá se předpokládat, že ho v případě schválení převezmou i další členské země Evropské unie.
Evropská komise ovšem plánuje v oblasti zaměstnávání i další změny. Například to, že na nemocenskou by měli získat nárok i lidé, kteří pracují na dohodu o provedení práce. Ten v současnosti nemají v okamžiku, kdy si vydělávají měsíčně méně než deset tisíc korun hrubého. "Bez ohledu na typ smlouvy mají všichni pracovníci získat během nemoci placenou nemocenskou v přiměřené výši," konstatuje se v návrhu.
Tyden:Stát povinně najde mladým první práci,diktuje Brusel.
- Martin Kuba (@Kuba_Martin) 22. listopadu 2016
A není náhodou,že to bylo v socialistickém Bruselu.Tak jsme zas o krok vpředu 😀
V praxi by to ovšem znamenalo, že by si tito lidé a jejich zaměstnavatelé museli platit nemocenské pojištění. Firmy by tak musely na jejich zaměstnávání vynaložit více peněz, na účtech by pak zaměstnancům vzhledem k dalším platbám přistály menší částky. Na druhou stranu by to mohlo pro tyto pracovníky znamenat větší ochranu.
Stát by podle návrhu měl zajistit pro předškolní děti dostatečnou nabídku míst ve školkách a jeslích. Jejich nedostatek podle Evropské komise brání tomu, aby ženy po rodičovské dovolené mohly začít pracovat. Vlády jednotlivých zemí by se také měly zaměřit na sociální bydlení, které v mnoha zemích nyní chybí. "Nedostatek vhodných možností bydlení a nejistá situace v oblasti bydlení zůstávají v celé EU závažným problémem, což vede k rostoucí ochotě podstupovat finanční riziko, častějším případům vystěhovávání, nedoplatkům na nájmu nebo splácení hypoték a v krajních případech také k bezdomovectví," konstatuje Evropská komise v návrhu. Omezená nabídka možností bydlení a deformace trhu s nájemním bydlením podle ní přispívají k tomu, že není dostupné.
"Lidem v tísni se poskytne přístup k sociálnímu bydlení nebo pomoc při zajištění bydlení. Zranitelným osobám se zajistí ochrana před vystěhováním a podpoří se přístup domácností s nízkými a středními příjmy k vlastnímu bydlení. Osobám bez střechy nad hlavou se poskytne přístřeší," uvádí se v cílech návrhu. V té souvislosti je nutné podotknout, že české ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo návrhy zákonů, které by lidem, již jsou ze sociálních důvodů v bytové nouzi, nárok na sociální byty dalo. Jeho realizace by pod podmínkou pokut byla v kompetenci obcí.
Stát by také měl zajistit, aby všichni měli bez ohledu na své příjmy nárok na internet, dopravu nebo bankovní účty. "Všem lidem se zajistí přístup k cenově dostupným základním službám, mimo jiné k službám elektronických komunikací, energii, dopravě a finančním službám," uvádí se v návrhu Evropského pilíře sociálních práv.
Postoj české vlády k návrhům je však zatím spíše opatrný. "Při případném stanovení minimálních norem sociálního zabezpečení na úrovni EU je třeba brát ohled na rozdílnou ekonomickou vyspělost členských států," uvádí se v něm.