Kontroverzní projekt státních maturit přináší nové překvapení. Zkoušce dospělosti budou přihlížet učitelé, kteří musejí nejdříve projít nutným školením. Stát jen za proškolení maturitních komisařů utratí 160 milionů korun.
Nové - státní - maturity budou pod trojím dozorem. Průběh testů a písemné práce bude řídit školní maturitní komisař a kromě něho bude na zkoušku dospělosti dohlížet ještě zadavatel a hodnotitel. Všichni tři dohlížitelé se budou rekrutovat z řad učitelů. Ti si ale se zkušenostmi z minulých let nevystačí, všichni musí projít speciálním proškolením.
„Půjde celkově o zhruba 25 až 27 tisíc pedagogů," říká Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání. Právě tato instituce kursy komisařů, zadavatelů a hodnotitelů organizuje. Náklady se podle Zeleného vyšplhají ke 160 milionům korun. „Hrazeny budou z evropského sociálního fondu ve vzdělávání," vysvětluje.
Drahé proškolení učitelů se přidává k už tak vysokým nákladům, které projekt státních maturit přináší. Příprava nové maturity bude ještě do jejího spuštění stát státní pokladnu dalších 480 milionů korun. A poté si každoročně vyžádá 165 milionů. Školy přitom bědují, že mají málo peněz na pomůcky, učitelé si zase stěžují na nízké platy.
Ředitel: Připadá mi to jako sci-fi
Informace o tom, kolik bude stát proškolení maturitních komisařů, vyvolala u mnoha ředitelů středních škol údiv. „Nemám slov, připadá mi to jako sci-fi. Tolik peněz by se dalo využít na spoustu jiných věcí," diví se školicímu systému ředitel kutnohorského Gymnázia Jiřího Ortena Vladislav Slavíček.
Ředitel pražského Gymnázia Botičská Ivan Šafařík je dokonce přesvědčen, že na takovém školení se přiživí spousta ministerských úředníků. „To už trvá od devadesátých let a je to pořád stejné," tvrdí Šafařík. „Je to šílenost," přidává se školská expertka ČSSD Vlasta Bohdalová. Podle ní by se peníze mohly využít třeba na školní pomůcky. „Na platy učitelům by to nestačilo, to je jen kapka v moři," uznává poslankyně.
Foto: Lucie Pařízková