Stát protiprávně zavřel učitele do ústavu. Nyní zaplatí odškodné

Domácí
13. 10. 2016 11:53
Sociální a zdravotní centrum Letiny, pavilon Labebud.
Sociální a zdravotní centrum Letiny, pavilon Labebud.

Osm měsíců strávil bez svého souhlasu bývalý učitel Jaroslav Červenka z Prahy v sociálním zařízení Lázně Letiny pro lidi s duševními onemocněními. Ven ho dostala až Liga lidských práv. Evropský soud nyní rozhodl, že byl v zařízení držen protiprávně. Byl podle něj zbaven svobody v rozporu s Listinou základních práv. Stát mu bude muset vyplatit odškodné.

Celý případ začal v roce 2005, kdy byl Jaroslav Červenka na podnět městské části zbaven svéprávnosti a jako opatrovnici mu soud ustanovil úřednici této městské části. Ta na něj několik let dohlížela, až se v únoru 2011 rozhodla pro zvláštní krok. Vylákala Jaroslava Červenku do svého auta a odvezla ho do domova se zvláštním režimem Lázně Letiny, ve kterém jsou za zvýšeného dohledu a ochranných opatření poskytovány služby lidem s progresivními duševními onemocněními, jako jsou třeba demence nebo Alzheimerova nemoc.

Když se Červenka pracovnic domova zeptal, kdy se dostane ven, dozvěděl se, že nikdy. Osm měsíců pak strávil v ústavu, ve kterém mu byla podávána jen kašovitá strava, jeden záchod sdílel s dalšími 50 klienty, všude se válely použité pleny a na vycházku směl jen se zřízencem kolem budovy. Během té doby se pokoušel dostat ven a oslovoval různé instituce. "Kapesné jsme dostávali 50 až 60 korun týdně, ostatní klienti si za to kupovali kávu a cigarety, já si šetřil na známky a obálky. Dopisy institucím jsem musel posílat tajně prostřednictvím jedné zaměstnankyně, jinak byly všechny kontrolovány," popisuje svou situaci Jaroslav Červenka.

"Byl jsem bez mobilu, bez občanského průkazu, nemohl jsem ven," popisuje svou tehdejší situaci. Většina lidí, kteří v ústavu byla, podle něj na svou situaci rezignovala nebo ji kvůli svému zdravotnímu stavu nebyla schopná řešit.

Psal proto na všechny strany, až se nu ozvala Liga pro lidská práva. "Pro umístění v ústavu sociálních služeb podle tehdejších zákonů stačilo, když smlouvu o péči podepsal opatrovník lidí, kteří byli zbaveni svéprávnosti," říká právnička ligy Zuzana Durajová. Předpokládalo se, že nesvéprávní s tím automaticky souhlasí. 

Jeho příběh okamžitě vyvolal velké pozdvižení. Mimo jiné totiž poukázal na nedostatečnou péči, které se dostává lidem v některých podobných ústavech. Neobvyklý byl i postup opatrovatelky. "Veřejný opatrovník se dle mého názoru v tomto případu dopustil pochybení, když 'umístil' stěžovatele do zařízení poskytovatele, aniž by takový úkon byl předem schválen opatrovnickým soudem," konstatoval mimo jiné úřad ombudsmana.

Zaměstnanci ochránce lidských práv také podnikli kontrolu v Lázních Letiny a zjistili katastrofální stav péče o pacienty. Mimo jiné tam byl cítit silný zápach moči, personál s umístěnými osobami nejednal jako s pacienty, na toaletách chyběl toaletní papír a celé zařízení nebylo bezbariérové. "Pokud je klient přepravován po neupraveném terénu mezi budovou Vltava a zahradou před společnou jídelnou, vláčí nohy po zemi," konstatoval mimo jiné úřad ombudsmana.

Červenka se se stížností na své protiprávní zadržení obracel na různé české soudy včetně Ústavního soudu. Marně. Všechny jeho žalobu zamítaly. Až nyní uspěl u Evropského soudu pro lidská práva. "Legalita zadržení stěžovatele nebyla přezkoumána soudem, jak by to vyžadoval běžný postup v případě nedobrovolného zadržení žadatele," konstatoval soud. Za náklady na soudy a jako odškodné bude muset stát vyplatit Jaroslavu Červenkovi přes 23 tisíc eur, tedy zhruba 621 tisíc korun.

Autor: - pcl -Foto: ČTK , Němeček Pavel

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ