U maturity jsem měl samé jedničky, pochlubil se v chatu se čtenáři TÝDEN.CZ Ondřej Liška. Chystané změny v resortu popsal méně konkrétně, v jedné věci má ale jasno: zavedení státních maturit se rychle blíží.
Čtenáře zajímaly nejvíce reformní plány, které Ondřej Liška ohlásil při nástupu do funkce. Konkrétní způsob jejich naplnění ale zatím ministr nepředstavil. „Budu se snažit v konkrétních ohledech zlepšit situaci ve školství. :-)," vysvětlil například, jak chce do budoucna zabránit stávkám. „Nejvíce by školství prospělo systematické, koncepční vedení, kvalitní a otevřená diskuse o změnách a samozřejmě odvaha tyto změny prosazovat," upřesnil v další odpovědi.
VŠECHNY ODPOVĚDI SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.
Při zlepšování situace v mateřských, základních a středních školách spoléhá ministr na pomoc „kulatého stolu", kterého se budou účastnit odborníci, učitelé i zřizovatelé škol a který se sejde v únoru. „Měl by v řádu měsíců přinést návrhy konkrétních opatření, které budu, po pečlivém vyhodnocení, chtít uvést do života a získat pro ně politickou podporu," napsal Ondřej Liška.
Jasno už má ministr školství ve věci státních maturit. Jejich zavedení podporuje a tlačí na urychlení jejich přípravy. „Je to nastartovaný projekt, který má smysl dovést do konce - budou z toho profitovat jak studenti, tak školy. Státní maturity budou prospěšné a bezpečné, za to ručím já a mí spolupracovníci," ujistil čtenáře ministr školství.
Několik dotazů se týkalo odměňování učitelů. Někteří čtenáři se obávají, že pokud ředitelé budou mít větší pravomoc stanovovat výši platů, budou peníze rozdělovat víc podle sympatií než podle odvedené práce. „O rizicích víme, ale kdo je schopen lépe vyhodnotit kvalitu výuky na škole než ředitel?" odpověděl ministr Liška otázkou. Zdůraznil také, že by výší platů neměli být diskriminováni starší učitelé, mladší učitele je ale třeba motivovat k tomu, aby do škol přišli a zůstali zde – větší pravomoc ředitelů při odměňování má být jen prvním krokem plánovaných změn.
Foto: Lucie Pařízková