Trestní oznámení, které kvůli návrhu na vyrovnání s církvemi podala spisovatelka a novinářka Lenka Procházková na premiéra Petra Nečase (ODS) a na kardinála Dominika Duku, odmítlo projednat Obvodní státní zastupitelství (OSZ) v Praze 1. Procházková to v pondělí řekla na tiskové konferenci.
OSZ podle Procházkové oznámilo, že nebude trestní oznámení na premiéra dále šetřit ani předávat jiné instanci. "Zamítlo mi i oznámení na kardinála Duku, s těmi samými důvody," řekla Procházková, podle ní však dokládala každé z trestních oznámení jinými důvody, jednou kvůli zneužití pravomoci, u Duky kvůli krádeži ve stadiu pokusu.
"Připomíná mi to dobu, kdy jsem se hádala s komunistickým režimem, kdy nebylo ve státním zájmu, abych já jako uklízečka vycestovala kamkoliv," dodala spisovatelka, podle níž tehdy také dostávala na jakýkoliv dotaz stále stejné odpovědi.
Podobná trestní oznámení podala podle jejích slov přibližně čtyřicítka dalších občanů. Obává se proto, že justice nebude řešit ani jedno z nich. "Podala jsem podnět na městské státní zastupitelství, aby vykonalo dohled nad tímto rozhodnutím," upozornila s tím, že to doporučí i všem ostatním občanům.
K nespokojenosti Procházkové se současným vládním návrhem na vyrovnání s církvemi se přidalo také sdružení s názvem Fórum alternativ Praha. S otevřeným dopisem podloženým svými argumenty půjdou ve středu na jednání poslaneckého ústavně-právního výboru, který by měl církevní restituce ve 2. čtení projednávat.
Výhody pro církev
Fórum alternativ nepřipouští možnost restitucí bez jmenovitého seznamu majetku, který by měl být navrácen. Podle něj dojde v případě schválení vládního návrhu k prolomení nejen Benešových dekretů, ale i k návratu před dobu Josefa II. Samotná cena pozemků je podle něj nesmyslně nadhodnocená.
Fórum naznačilo, že strana TOP 09 byla založena pouze s účelem "ukradení majetku" pomocí restitucí. Dokládají to podle Evy Novotné i slova ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), že církev nebude muset platit daň z prodeje nemovitostí ve chvíli převodu majetku z restitucí.
Vláda se s církvemi dohodla, že objem naturálních restitucí bude v hodnotě 75 miliard korun. Celková finanční náhrada bude 59 miliard korun.
Finanční náhrady bude stát církvím vyplácet po dobu 30 let. Během prvních 17 let od nabytí účinnosti zákona o majetkovém vyrovnání bude ale i nadále stát církvím přispívat na jejich provoz. První tři roky bude částka příspěvku stejná jako v současnosti, dalších 14 let se objem peněz bude každoročně snižovat o pět procent.
V původním návrhu byla doba splácení stanovena na 60 let. "Nyní se navrhuje zkrátit dobu vyplácení na třicet let tak, aby k finanční odluce došlo co možná nejdříve, avšak zároveň s ohledem na minimalizaci zatížení státního rozpočtu," upřesňují autoři v předloze.